Spektakl wypromowała małopolska kuratorka oświaty

"Dziady" - reż. Maja Kleczewska - Teatr J. Słowackiego w Krakowie

Zdobyć bilety na spektakl Mai Kleczewskiej graniczy z cudem. Spektakl skutecznie wypromowała małopolska kuratorka oświaty Barbara Nowak, apelując do dyrektorów szkół, żeby nie zabierali na niego uczniów.

 

„Odradzam organizację wyjść szkolnych na spektakl »Dziady« w Teatrze J. Słowackiego. W mojej ocenie haniebne jest używanie dzieła wieszcza A. Mickiewicza dla celów politycznej walki współczesnej opozycji antyrządowej z polską racją stanu" - zagrzmiała Barbara Nowak. Zawtórował jej Przemysław Czarnek, informujący opinię publiczną, że w Krakowie zamiast "Dziadów" powstaje "dziadostwo". A Piotr Gliński przestrzegał przed porównywaniem losu spektaklu Kleczewskiej do "Dziadów" Dejmka. Ministerstwo Kultury wycofało się z deklaracji finansowania Teatru Słowackiego. Na scenę prowadzona jest zbiórka.

O co chodzi? M.in. o to, że w "Dziadach" Kleczewskiej Konrad jest kobietą. Reżyserka mówiła o swoim spektaklu tak: - To przedstawienie o Polsce. Tej wychodzącej na ulice, by walczyć o podstawowe prawa, ale też tej, która woli zostać w domu i biernie przyglądać się temu, co dzieje się na świecie. Polsce podzielonej na pół jak jeszcze nigdy.

"Dziady" nie przyjadą do Łodzi. Festiwalowi goście zobaczą spektakl w Krakowie.

- Na tamtej scenie „Dziady" mają ciężar i ładunek artystyczny, który trudno byłoby przenieść. Architektura, neobarokowe dekoracje, malowana kurtyna Siemiradzkiego i historia tego miejsca powodują, że w Teatrze Słowackiego „Dziady" mają niepowtarzalny wydźwięk - mówi Ewa Pilawska, dyrektorka Teatru Powszechnego w Łodzi.

W cenie biletu będzie transport oraz nocleg w hotelu w Krakowie ze śniadaniem.

Festiwal Sztuk Przyjemnych i Nieprzyjemnych w Łodzi. Lupa, Szydłowski, Augustyniak, Bogajewska
Hasłem XXVIII Międzynarodowego Festiwalu Sztuk Przyjemnych i Nieprzyjemnych jest "Artysta. Wizjoner". W programie znalazło się osiem spektakli, w tym premierowy - "Imagine 2" Krystiana Lupy, koprodukcja dwóch Powszechnych, warszawskiego i łódzkiego. Festiwalową prapremierą organizatora jest też "Maria" - sztuka Radosława Paczochy w reżyserii Adama Orzechowskiego. Za inspirację posłużyła biografia łodzianki - lekkoatletki związanej z ŁKS-em, olimpijskiej medalistki i bohaterki wojennej.

Dziady' w reżyserii Mai Kleczewskiej, Teatr im. Słowackiego w Krakowie. 

Izabella Adamczewska
Gazeta Wyborcza Łódź
19 lutego 2022
Portrety
Maja Kleczewska

Książka tygodnia

Teatr bliskiego kontaktu
Wydawnictwo Uniwersytetu Łódzkiego
Katarzyna Kalinowska, Katarzyna Kułakowska, Emilia Zimnica-Kuzioła, Ewelina Wejbert-Wąsiewicz

Trailer tygodnia