Spektakl z Poznania na festiwalu W Kręgu Cultur

"Józef i Maria" - reż. Paweł Szkotak - Teatr Polski w Poznaniu

W Polkowicach trwa festiwal W Kręgu Cultur. VII Miedziowe Spotkania z... Kulturą Austriacką. Z tej okazji, 20 listopada wystawiony zostanie w Kinie spektakl "Józef i Maria" Petera Turriniego z Teatru Polskiego w Poznaniu.

Peter Turrini należy do najczęściej wystawianych na świecie dramatopisarzy austriackich. Ma opinię skandalisty. Jego utwory, publikacje i wystąpienia od 30 lat budzą kontrowersje i bulwersują odbiorców. Jeden z niemieckich słowników literackich określił nawet jego twórczość mianem agresywna dramaturgia szoku. Jest bowiem bezwzględny wobec wad swoich rodaków, ostro atakuje ich za brak tolerancji dla odmienności, ksenofobię i konsumpcjonizm. Posługuje się przy tym drastycznymi obrazami i jaskrawym słownictwem. Jego twórczość wielokrotnie nagradzano prestiżowymi wyróżnieniami, m.in. Nagrodą im. Gerharta Hauptmanna i Nagrodą Nestroya. W Polsce wystawiono dotąd 9 jego dramatów, m.in. Miłość na Madagaskarze, Nareszcie koniec oraz  Józef i Maria.

Poznańską inscenizację tej ostatniej sztuki wyreżyserował Paweł Szkotak. W role tytułowe wcielili się znani aktorzy: Zbigniew Waleryś i Irena Dudzińska. Spektakl to historia dwojga starszych, samotnych ludzi, którzy pracują w jednym z centrów handlowych i po raz pierwszy spotykają się wigilię Bożego Narodzenia. Oboje bardzo tęsknią za bliskością drugiego człowieka. Czy uda im się przełamać nieufność i pozwolą sobie na chwile szczęścia?

Przedstawienie porusza problem starzenia się społeczeństw oraz wynikających z tego konsekwencji. Mówi także o wykluczaniu seniorów z życia społecznego, w którym panuje nieustanny wyścig za młodością i atrakcyjnym wyglądem.

Spektakl rozpocznie się o godz. 19.00. Bilety w cenie: 20 zł (zbiorowy), 25 zł (przedsprzedaż), 30 zł w dniu spektaklu do kupienia w kasach Ośrodka Kultury, Kina i Galerii "Rynek 26" w Polkowicach. Rezerwacja telefoniczna: 76 746 88 14. Szczegółowy program festiwalu : www.miedziowespotkania.pl

(-)
Materiał nadesłany
16 listopada 2012
Portrety
Paweł Szkotak

Książka tygodnia

ahat ilī. Siostra bogów. Sceny dramatyczne
Wydawnictwo słowo/obraz terytoria Sp. z o.o.
Olga Tokarczuk, Zbigniew Mikołejko

Trailer tygodnia