Spektakl z utworami Grzegorza Ciechowskiego

"Kombinat" - reż. Wojciech Kościelniak - Teatrze Muzycznym w Poznaniu

Piosenki Grzegorza Ciechowskiego zabrzmią podczas spektaklu muzycznego "Kombinat", którego premiera odbędzie się w sobotę w Teatrze Muzycznym w Poznaniu. Scenariusz stworzył i całość wyreżyserował Wojciech Kościelniak.

Jak poinformowali realizatorzy przedsięwzięcia, spektakl powstał z inspiracji tekstami Franza Kafki, George'a Orwella i Aldousa Huxleya, za punkt wyjścia przyjął muzykę i teksty Obywatela GC i Republiki.

Dyrektor Teatru Muzycznego w Poznaniu Przemysław Kieliszewski powiedział PAP, że "Kombinat" to spektakl, jakiego w jego teatrze jeszcze nie było, ale jest przekonany, że będzie się cieszył dużym wzięciem - nie tylko wśród fanów Ciechowskiego.

- Kto nie ryzykuje, ten nie osiąga sukcesów. Ten teatr, ten zespół, nasza publiczność – jesteśmy gotowi na nowe. Ten spektakl jest nową jakością w naszym repertuarze, odważnym krokiem w kierunku rozwoju teatru – powiedział.

"Myślę, że szczególnie fani Republiki będą usatysfakcjonowani, ale to spektakl, który jest o każdym z nas. To rzecz o jednostce, która na każdym kroku jest wikłana w jakiś system: ideologiczny, społeczny, polityczny, korporacyjny i ciągle próbuje o tę swoją niezależność walczyć" - dodał.

Kieliszewski przypomniał, że w 2002 roku Wojciech Kościelniak wyreżyserował zaprezentowany podczas 23. Przeglądu Piosenki Aktorskiej we Wrocławiu koncert "Kombinat" z utworami Grzegorza Ciechowskiego.

- To będzie oczywiście inna rzecz – Wojtek napisał fenomenalny scenariusz, gotowy tekst mieliśmy pod koniec ubiegłego roku. Kościelniak sam mówi, że on bardzo długo chodził z tymi piosenkami, z tą filozofią Grzegorza Ciechowskiego - to rzecz która powstała z serca - powiedział.

W głównych rolach wystąpią Jakub Brucheiser, Marcin Januszkiewicz, Dagmara Rybak i Joanna Rybka. Kierownictwo muzyczne objął Bartłomiej Gasiul. Za choreografię odpowiada Ewelina Adamska-Porczyk, autorem scenografii jest Damian Styrna, kostiumy przygotowała Anna Chadaj.

Grzegorz Ciechowski, muzyk, poeta, kompozytor, lider zespołu Republika zmarł nagle 22 grudnia 2001 roku, w wieku 44 lat.

Rafał Pogrzebny
Kurier PAP
19 czerwca 2021
Teatry
TR Warszawa

Książka tygodnia

Ale musicale! Złote stulecie 1918-2018
Wydawnictwo Marginesy
Daniel Wyszogrodzki

Trailer tygodnia

Faust
Tobias Kratzer
Nowy "Faust" z Opery Paryskiej 29 lis...