Spektakle młodych twórców

Teatr Montownia oraz Teatr Powszechny im. Zygmunta Hübnera w Warszawie

Teatr Montownia zaproponował w minionym roku studentom i absolwentom szkół artystycznych wspólną realizację projektu, w którym nawiązując do okoliczności swojego powstania, wspiera niezależne inicjatywy młodych aktorów. Spektakl "Moliere. Z urojenia" to pierwsza realizacja projektu "Montownia bis".

W marcu i kwietniu tego roku, wspólnie z Teatrem Powszechnym zaprezentowane zostaną na Małej Scenie efekty półrocznej pracy trzech wyróżnionych grup.

Osiemnaście lat temu ówcześni studenci PWST w Warszawie: Adam Krawczuk, Rafał Rutkowski i Maciej Wierzbicki, przygotowali według własnego pomysłu spektakl "Zabawa" Sławomira Mrożka. Spektakl był następnie grany na małej scenie Teatru Powszechnego, gdzie w 1996 roku - już pod szyldem Teatru Montownia i z udziałem Marcina Perchucia - wystawili Molierowskie "Szelmostwa Skapena", zapoczątkowując powstanie odnoszącego sukcesy artystyczne teatru.

Nawiązując do tej historii Montownia od pół roku realizuje podobny projekt z obecnymi studentami i absolwentami Akademii Teatralnej w Warszawie i Białymstoku oraz krakowskiej PWST i łódzkiej PWSFTviT. Tak jak przed laty, początkującym aktorom udostępni swoją profesjonalną scenę Teatr Powszechny. Zostaną na niej zaprezentowane trzy różne spektakle, od początku do końca zrealizowane przez młodych artystów własnymi siłami; artystów, których wyróżnia entuzjazm, niezależność i świeżość pomysłów. Będą to: przedstawienie aktorsko-lalkowe "Moliere. Z urojenia" na podstawie sztuki Michaiła Bułhakowa "Molire, czyli zmowa świętoszków" oraz klasyka polska i światowa: "Na pełnym morzu" Sławomira Mrożka oraz "Immoralista" Andre Gide'a.

Terminy spektakli: Papahema: "Moliere. Z urojenia", 15 marca 2014 Grupa Teatralna Zbrakulaku: "Immoralista", 30 marca 2014 (spektakl niebiletowany), Hańba!: "Na pełnym morzu", kwiecień 2014

(-)
Materiał Teatru
11 marca 2014

Książka tygodnia

Niebieska Księga z Nebo
Wydawnictwo Pauza w Warszawie
Manon Steffan Ros

Trailer tygodnia