Spektakle plenerowe w Warszawie

Teatr Polonia i Och-Teatr grają przez całe wakacje

Propozycja teatru na wakacje. Teatru ulicznego czy wręcz chodnikowego, lecz nie tego z efektami, inscenizacją, pomysłami widowiskowymi, ale teatru prostego w najlepszym znaczeniu tego słowa, proponującego przechodniom zwykłe słowo, historię, bezpośredni dialog. Teatru ofiarowującego aktorów z ich umiejętnościami zainteresowana słuchaczy, zagrania problemu, postaci, charakteru.

Tylko tyle i aż tyle. To także teatr dostępny dla każdego. Wstęp na wszystkie spektakle plenerowe jest bezpłatny. Przestawienia odbywają są w lipcu i sierpniu codziennie (poza deszczowymi dniami), o godzinie 17.00, a w weekendy o godzinie 15:00. 

Teatr Polonia gra na Placu Konstytucji dzięki wsparciu finansowemu Urzędu Miasta St. Warszawy oraz Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego od sześciu lat.

Plenerowa scena Teatru Polonia została uruchomiona na Placu Konstytucji w czerwcu 2007 roku, premierą tekstu Krzysztofa Bizio Lament na placu Konstytucji.

Pomysł wystawiania spektakli na ulicy doceniło także środowisko teatralne - w "Konkursie na wystawienie polskiej sztuki współczesnej" Krystyna Janda otrzymała nagrodę za koncepcję przedstawienia "Lament...", a Olga Sarzyńska i Maria Seweryn zostały docenione za role matki i córki.

W kolejnym roku Teatr Polonia wystawił na Pl. Konstytucji Starość jest piękna w reżyserii Łukasza Kosa. Scena plenerowa ma już swoich wiernych widzów, także wśród najmłodszych, w weekendy Polonia gra także bajkę dla dzieci - Pchłę Szachrajkę i od tego roku "Kopciuszka" (na zdjęciu) Jana Brzechwy.

W 2009 r. odbyła się premiera trzeciego tytułu na Pl. Konstytucji - teatru gitarowo-rock&rollowego Jana Jangi Tomaszewskiego Hej Joe.

W 2010 r. z kolei na plenerowej scenie zagościł muzyczny teatr tańca Flamenco namiętnie.

W tym sezonie spektakle mogą być prezentowane dzięki wsparciu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Zaproponujemy też warszawskiej publiczności nowe tytuły: Związek otwarty w reżyserii Krystyny Jandy, którego premiera zaplanowana jest na 16 lipca 2012 r. oraz Kopciuszka Jana Brzechwy w reżyserii Marii Ciunelis (premiera 14 lipca).

 W lipcu zagramy na Pl. Konstytucji, a w sierpniu na Scenie Plenerowej Och-teatru (Och-Grójecka 65). 

Teatr Polonia przygotował też kolejne dwa nowe tytuły. 

Jan Brzechwa

 Kopciuszek 

Reżyseria: Maria Ciunelis

Asystent reżysera: Ewa Ratkowska

Producent: IMPULSIVE ART Cynthia Kaszyńska

Obsada: Matylda Damięcka, Cynthia Kuźniak, Agata Sasinowska, Sebastian Cybulski, Dariusz Błażejewski/Józef Mika

Dobrze znana i bardzo lubiana opowieść Jana Brzechwy o skromności i pyszałkowatości, o nagrodzie i karze. Mądrość młodej i skromnej dziewczyny naprzeciw wyrachowania innych ludzi. Szczerość i odwaga przeciw tchórzostwu Oryginalny zamysł reżyserski, piękne piosenki, pomysłowa scenografia i kostiumy oraz świetna obsada, to atuty tego przedstawienia, które jednocześnie bawi i wzrusza. To spektakl nie tylko dla najmłodszych, lecz dla całych rodzin; poruszający najgłębsze ludzkie emocje. Pierwsze pokazy spektaklu odbyły się w siedzibie Teatru Polonia i spotkały się z entuzjastycznym przyjęciem najmłodszej publiczności.

Premiera na Pl. Konstytucji: 14 lipca

Dario Fo i Franca Rame

 Związek otwarty

Reżyseria: Krystyna Janda i Maria Seweryn

Występują: Weronika Nockowska, Otar Saralidze

 Farsa. Komedia Dell\'Arte. Tekst o małżeństwie napisany przez małżeństwo, w sensie jak najbardziej dosłownym: Dario Fo, laureat Literackiej Nagrody Nobla z 1997 roku, stworzył "Związek otwarty" wraz z żoną, Francą Rame. Był on pisany "na ulicę", dla tzw. Teatru Ulicznego. Jego osią jest kpina i zabawa instytucją małżeństwa, żonglowanie stereotypami odnoszącymi się do natury kobiet i mężczyzn. Tytułowy "nowoczesny" związek otwarty to związek wolnych - tzn. niewiernych sobie - małżonków. 

Trzeba to raz powiedzieć. Związek otwarty ma swoje wady! Główna zasada brzmi: Jeśli otwarty związek dwóch osób ma funkcjonować, może być otwarty tylko z jednej strony: Po stronie mężczyzny! Bo jak się związek otworzy z obu stron, to powstaje przeciąg!

Premiera 16 lipca na Placu Konstytucji
Spektakl prezentowany: 16 - 20 lipca

(-)
Materiały Teatru
12 lipca 2012

Książka tygodnia

Stanisława Walasiewicz. Medaliści
Wydawnictwo Bosz
Redakcja: Marzena Jaworska

Trailer tygodnia