Spektakle promujące płytę CD

"Carmina Burana" - reż: Robert Skolmowski - Opera Śląska w Bytomiu

Opera Śląska zaprasza serdecznie 14 i 15 stycznia 2012 r. o godz.18.00 na spektakle promujące płytę CD "Carmina burana"

„CARMINA BURANA” to nazwa trzynastowiecznego zbioru świeckich pieśni i poezji o tematyce miłosnej, na podstawie których w XX wieku Carl Orff skomponował kantatę sceniczną - utwór na orkiestrę, chór i głosy solowe. Utwór należy do najpopularniejszych utworów symfonicznych chętnie słuchanych przez wszystkie pokolenia na całym świecie. Najsłynniejszym fragmentem kantaty jest – znana nie tylko melomanom – rozpoczynająca i kończąca utwór pieśń chóru O Fortuna.  „Carmina burana” to najsłynniejsze i najbardziej rozpoznawalne  dzieło Carla Orffa, dzieło, w którym w pełni urzeczywistnia się koncepcja teatru kompozytora.  Kantata powstała w oparciu o średniowieczne pieśni znalezione w opactwie benedyktyńskim w Benediktbauer w 1803 r.

 „CARMINA BURANA” w Operze Śląskiej miała swą premierę 14 grudnia 2008 r. Spektakl święcił wielkie triumfy podczas prezentacji na prestiżowych festiwalach w Bydgoszczy (XVI Bydgoski Festiwal Operowy – 2009 r.) i Olsztynie (17. Olsztyńskie Spotkania Teatralne – 2009 r.) oraz na stołecznej scenie Teatru Polskiego i Sali Kongresowej w Warszawie. W roku 2010 spektakl – megawidowisko sceniczne „Carmina burana” – prezentowany był w katowickim Spodku jako impreza dedykowana Kongresowi Kultury Województwa Śląskiego 2010. W przedstawieniu udział bierze ponad 200.osobowy zespół artystyczny: soliści, ogromny chór, liczna orkiestra, duży zespół baletowy, chór chłopięcy oraz tancerze Teatru Pantomimy im. Henryka Tomaszewskiego z Wrocławia; do tego statyści – grupa alpinistów, judocy, tancerze break dance. Warto także nadmienić, iż spektakl „Carmina burana”                            w reżyserii Roberta Skolmowskiego zdobył Honorową i prestiżową nagrodę artystyczną Marszałka Województwa Śląskiego – ZŁOTA MASKA w kategorii PRZEDSTAWIENIE ROKU 2008! Laureatami nagród zostali także: Robert Skolmowski – za reżyserię i inscenizację, Radosław Dębniak za scenografię oraz Karina Skrzeszewska w kategorii najlepsza rola wokalno-aktorska za partię Dziewczyny w Carmina burana.
Podczas spektakli 14 i 15 stycznia będzie można nabyć płytę CD - CARMINA BURANA - najnowsze wydawnictwo Opery Śląskiej,  której oficjalna premiera miała miejsce 25 listopada 2011 r. Nagrań dokonano w Operze Śląskiej w Bytomiu w dniach 21-26 czerwca 2011. Zgrania dokonano w MAMAMUSIC Studio w Katowicach (wydawca - Box Music Bogdan Tyc, Michał Kuczera - reżyser dźwięku, Maciej Koczur - konsultacja muzyczna, asystent reżysera dźwięku). W nagraniu płyty pod kierownictwem muzycznym Tadeusza Serafina udział wzięli soliści - Andrzej Szkurhan, Karina Skrzeszewska, Tomasz Raczkiewicz oraz Chór Opery Śląskiej przygotowany przez Krzysztofa Martyniaka – Kierownika Chóru, Chór Dziecięcy Ogólnokształcącej Szkoły Muzycznej I i II stopnia im. F. Chopina w Bytomiu przygotowany przez Agnieszkę Piasecką-Orlow, i orkiestra Opery Śląskiej.

***

Informacje i rezerwacja biletów:
Kasa biletowa Opery Śląskiej: 32/39 66 815; 39 66 877; Dział Imprez i Reklamy Opery Śląskiej: tel. 032/39 66 808; 39 66 853; Opera Śląska, ul. Moniuszki 21/23, 41-902 Bytom, www.opera-slaska.pl; opera@opera-slaska.pl.

(-)
Materiały Teatru
11 stycznia 2012

Książka tygodnia

Ale musicale! Złote stulecie 1918-2018
Wydawnictwo Marginesy
Daniel Wyszogrodzki

Trailer tygodnia