Spektakle, spotkania z twórcami i pokazy filmowe

28. Festiwal Konfrontacje Teatralne - Lublin: 9 - 30 października 2023 r.

Premierowe spektakle, monodramy, czytania performatywne to niektóre wydarzenia 28. Festiwalu Konfrontacje Teatralne, który rozpocznie się 9 października w Lublinie. Na publiczność czekają również m.in. spotkania z twórcami i pokazy filmowe.

"Postawiliśmy w tym roku raczej na spektakle kameralne, często jednoosobowe, o bardzo intymnym charakterze. Akcent został położony na grę aktorską. (...) Są to po prostu opowieści, często bardzo subiektywne narracje, które opowiadają o perypetiach ludzkiego ducha" – wyjaśnił Piotr Pękala z biura organizacyjnego festiwalu, nawiązując do hasła tegorocznej edycji "Wnętrze opowieści".

Podczas wtorkowej konferencji prasowej poświęconej 28. Festiwalowi Konfrontacje Teatralne zwrócono uwagę na silną reprezentację kobiet, które pojawią się ze swoimi spektaklami w Lublinie.

"Z delikatnością właściwą kobietom poruszają różne tematy społeczne, wykluczenia, niepełnosprawności" – wymieniła Ewa Molik z biura organizacyjnego.

Wskazała m.in. na autorski monodram Julii Wyszyńskiej "Fizyka kwantowa. Czyli rozmowy nigdy nieprzeprowadzone".

"Jest to spektakl o traumach, które nabywa się całe życie i mimo że aktorka występuje w kostiumie pluszowego misia mówi o bolesnym procesie dojrzewania, opresyjnej szkole i przemocowym środowisku rówieśniczym, ale także pokazuje coś, co dla pokolenia współczesnych 30-latków jest istotne, czyli krytyczne ocenianie metod wychowawczych własnych rodziców" – opisała Molik.

Podczas lubelskiego festiwalu zaplanowano również spektakl "Konam, bo nie umarłam jeszcze. Podwójne życie Teresy" w reż. Pauliny Eryki Masa (PC Drama).

"Aktorka Ewa Skibińska wciela się na scenie w postać św. Teresy, która rodzi się po raz kolejny po 500 latach i rozpoczyna swoją nową wędrówkę po odmienionym świecie. Rozpoczyna od tego, że odzyskuje swoje ciało rozrzucone po całym świecie w charakterze relikwii" – zapowiedziała Ewa Molik.

W programie jest także m.in. monodram "W maju się nie umiera. Historia Barbary Sadowskiej" w reż. Anny Gryszkówny (Dom Spotkań z Historią), który opowiada o matce zamordowanego przez funkcjonariuszy Milicji Obywatelskiej studenta Grzegorza Przemyka.

"Jest to opowieść o żałobie, o pożegnaniu, ale także o sile tej kobiety, która staje do walki z całym mechanizmem niesprawiedliwości, która wówczas istniała w naszym kraju" – zaznaczyła.

W czasie festiwalu odbędzie się również premiera "Kilka słów tylko do ciebie, które powtarzam bez końca" w reż. Pawła Passiniego (Fundacja Żydowski Lublin/neTTheatre – Teatr Sieci Powiązań).

"Spektakl na podstawie Procesu Franza Kafki i inspirowany książką Georgiego Gospodinowa Fizyka smutku, książki, która opisuje wątek Minotaura zamkniętego w labiryncie jako porzuconego dziecka, które nie jest winne temu porzuceniu. Przyglądając się przez pryzmat Procesu Kafki, zastanawiamy się nad tymi wszystkimi porzuconymi, którym została wmówiona ich wina" – wyjaśnił Passini.

Publiczność będzie mogła zobaczyć w Lublinie premierowy spektakl "Sala nr 6" w reż. Janusza Opryńskiego (Teatr Provisorium) na podstawie opowiadania Antoniego Czechowa o tym samym tytule. Zaplanowano także czytanie performatywne "Dawnych mistrzów" autorstwa austriackiego prozaika i dramatopisarza Thomasa Bernharda.

"81-letni krytyk siedzi przed obrazem Tintoretta Portret siwobrodego mężczyzny i traktuje to miejsce jako myślarnię i właściwie wyrzuca taki atak na wszystkie segmenty życia austriackiego, ale nie tylko. Tekst niezwykle świetny. Przeczyta go Andrzej Seweryn. Jest plan, aby w przyszłym roku z Centrum Kultury i Teatrem Polskim wyprodukować to przedstawienie" – zapowiedział reżyser Janusz Opryński, dyrektor konfrontacji teatralnych.

W programie znajdzie się również m.in. monodram "Historia Jakuba" w reż. Aldony Figury, inspirowany prawdziwą historią księdza Jakuba Wekslera-Waszkinela, który już jako ksiądz dowiedział się o swoich żydowskich korzeniach. Podczas festiwalu zaplanowano też spotkania z twórcami, pokazy filmowe, premierę książki Jacka Brzezińskiego "Teatr Provisorium. Historia subiektywna (1971-2021)".

Festiwal "Konfrontacje Teatralne" potrwa od 9 do 30 października. Jego organizatorem jest Centrum Kultury w Lublinie.

Gabriela Bogaczyk
Kurier PAP
13 września 2023

Książka tygodnia

Aurora 2023. Sztuki finałowe/final list
Miejski Dom Kultury i Teatr Polski w Bydgoszczy
pod redakcją Davita Gabuni, Julii Holewińskiej, Agnieszki Lubomiry Piotrowskiej

Trailer tygodnia