Spektakle TR Warszawa na trzech kontynentach

Belgia, Chiny, Kanada, Litwa, Serbia, Słowacja.

W najbliższych tygodniach zespół TR Warszawa odwiedzi 6 krajów Ameryki Północnej, Azji i Europy, w których zaprezenuje 6 spektakli ze swojego repertuaru.

„FANTAZJA" w Kanadzie i Belgii

Wiosenno-letnie tournée rozpocznie się w najbliższy piątek, 24 maja w Montrealu pokazami spektaklu „Fantazja" w reż. Anny Karasińskiej. Przedstawienie prezentowane będzie w głównym programie FTA/Festival Trans-Amériques. FTA jest najważniejszym festiwalem teatralnym w Kanadzie, który od 1985 roku promuje współczesny taniec i teatr. W ramach FTA „Fantazja" z TR Warszawa pokazana zostanie trzykrotnie (24, 25 i 26 maja). Dodatkowo, 25 maja reżyserka Anna Karasińska poprowadzi także specjalne warsztaty aktorskie. W programie trwającego od 22 maja do 4 czerwca festiwalu znalazły się 23 spektakle, m.in. przedstawienia z Włoch, Szwajcarii, Francji, Niemiec, czy Kanady a także szereg wydarzeń muzycznych oraz instalacji artystycznych.

Więcej o programie festiwalu znajdą Państwo na jego stronie internetowej.

Prosto z Kanady zespół TR Warszawa poleci do Belgii, gdzie na zakończenie prestiżowego Kunstenfestivaldesarts w Brukseli pokaże „Fantazję" w reż. Anny Karasińskiej (30-31 maja, 1 czerwca). Podobnie jak kanadyjski FTA, belgijski festiwal dedykowany jest współczesnemu teatrowi, tańcowi i performansowi. Tegoroczna edycja trwa od 10 maja do 1 czerwca, a w jej programie obok spektaklu Anny Karasińskiej znalazły się m.in. przedstawienia Rimini Protokoll i Thomasa Melle, Trajala Harrella, Lotte van den Berg, Ersana Mondtaga, Sorour Darabi, czy Stefana Kaegiego. 30 maja odbędzie się także panel dyskusyjny z udziałem Anny Karasińskiej i Marty Keil pt. „Warszawa – odpieranie oraz przepisywanie polskiego współczesnego teatru", moderowany przez mieszkającego w Warszawie belgijskiego publicystę i badacza m Jonasa Vanderschuerena.

„PUPPENHAUS. KURACJA" w Serbii

W czerwcu TR Warszawa odwiedzi także Serbię. Podczas odbywającego się od 1965 roku Festiwalu Pozorje, dedykowanego sztukom serbskim, rokrocznie prezentowany jest jeden spektakl zagraniczny. W tym roku będzie nim przedstawienie „Puppenhaus. Kuracja" w reż. Jędrzeja Piaskowskiego. Spektakl, bazujący na tekście Magdy Fertacz częściowo inspirowanym dramatem „Lalka z łóżka nr 21" Djordje Lebovića, zostanie pokazany 2 czerwca – na zakończenie Festiwalu. Będzie to pierwsza zagraniczna prezentacja przedstawienia zrealizowanego w ramach nagrody Debiut TR 2015.

„KALIFORNIA/GRACE SLICK" na Słowacji

Z kolei 10 czerwca „Kalifornia/Grace Slick" w reż. René Pollescha otworzy Eurokontext.sk – festiwal organizowany przez Slovenské Národné Divadlo w Bratysławie. Tegoroczna edycja odbywająca się od 7 do 14 czerwca tematycznie skoncentrowana jest wokół pojęcia „granicy". W programie znalazły się m. in. przedstawienia z Austrii, Czech, Niemiec, Słowacji, Węgier i Włoch.

„INNI LUDZIE" na Litwie

Następnie 14 czerwca w litewskiej Kłajpedzie zespół TR Warszawa pokaże najnowszy spektakl w reż. Grzegorza Jarzyny „Inni ludzie" w ramach organizowanego przez Klaipėdos Dramos Teatras Festiwalu theATRIUM. W programie trwającego od 2 do 16 czerwca festiwalu znalazło się również inne polskie przedstawienie „Margarete" Jakuba Turkowskiego. Litewscy aktorzy i aktorki będą także mogli uczestniczyć w warsztatach prowadzonych przez łódzki Teatr CHOREA: Elinę Tonevę, Tomasza Krzyżanowicza oraz Tomasza Rodowicza.

„4.48 PSYCHOSIS" w Chinach

Po powrocie z Litwy, 21 i 22 czerwca w chińskim Macao zespół TR Warszawa zaprezentuje „4.48 Psychosis" w reż. Grzegorza Jarzyny. To kolejna, po pokazach na Hong Kong International Festival i chińskim tournée spektaklu w 2017 roku, prezentacja tego przedstawienia w Azji.

Programy kolejnych festiwali z udziałem zespołu TR Warszawa zostaną ogłoszone już wkrótce.

(-)
Materiał organizatora
25 maja 2019
Teatry
TR Warszawa

Książka tygodnia

Ale musicale! Złote stulecie 1918-2018
Wydawnictwo Marginesy
Daniel Wyszogrodzki

Trailer tygodnia