Spektakle, wystawy i widowisko plenerowe

2. Festiwal TRANS/MISJE – Wschód Sztuki Polska/ Rumunia/ Litwa/ Bułgaria

27 sierpnia w czwartek rozpocznie się 02. Międzynarodowy Festiwal TRANS/MISJE – Wschód Sztuki. Na zaproszenie Teatru im. Wandy Siemaszkowej do Rzeszowa zjadą artyści z Rumunii i Bułgarii. Swoją prezentację będzie miała również Litwa.

W programie wydarzenia są spektakle, wystawy, teatr tańca i widowisko plenerowe na dziedzińcu Zamku Lubomirskich. To jedna z niewielu okazji, aby za niewielkie pieniądze i nie opuszczając rodzinnego miasta, zapoznać się z dorobkiem artystycznym mentalnie bliskich, a równocześnie odległych krajów.

Budowanie duchowych i artystycznych więzi w Europie środkowo-wschodniej to nadrzędny cel, jaki w 2018 roku postawił sobie Teatr im. Wandy Siemaszkowej, rozpoczynając organizację dużych wakacyjnych wydarzeń skupiających w Rzeszowie artystów z różnych państw. Także teraz ostatni wakacyjny weekend upłynie tu pod znakiem nieszablonowej rozrywki na wysokim poziomie.

W tym roku w Rzeszowie zaprezentują się zespoły artystyczne z Polski, Rumunii, Litwy i Bułgarii. Organizatorzy zaprosili do współpracy trzy teatry: Teatr Dramatyczny w Szawlach (Litwa), Teatr Narodowy im. Vasile Alecsandriego w Jassach (Rumunia) oraz Teatr Credo w Sofii (Bułgaria). Nasz kraj reprezentować będzie Teatr im. Wandy Siemaszkowej, który podczas Festiwalu da aż dwie premiery - „Show and Go!" z muzyką i w reżyserii Jerzego Satanowskiego oraz „Tango and Piazzolla", czyli spektakl teatru tańca w reżyserii Tomasza Dajewskiego. Ogromne zainteresowanie wzbudza także przedpremierowy pokaz komedii Szekspira „Wesołe kumoszki z Windsoru" w reżyserii Pawła Aignera.

W dużej produkcji z choreografią Magdaleny Gajewskiej i bogatymi kostiumami Zofii de Ines bierze udział aż 16 aktorów. Stronę polską, prócz rzeszowskiego Teatru, reprezentować będzie także Interdyscyplinarna Grupa Teatralna Asocjacja 2006 pod kierownictwem Piotra Tetlaka, która wystawi widowisko plenerowe pt. „VINUM".

Gospodarze zaplanowali także wystawę 17. Międzynarodowego Biennale Teatralnego Rzeszów 2020, recitale: gwiazdy polskiej piosenki aktorskiej Anny Sroki-Hryń oraz Gaby Janusz, której nowy folkowy recital zastąpi planowany wcześniej koncert litewskiego zespołu rockowego Church on Wheels. Ze względu na restrykcje związane z pandemią COVID-19 wydarzenia, jakie przygotowali partnerzy z Litwy, zostaną zaprezentowane w formie rejestracji filmowej.

(-)
Materiał organizatora
22 sierpnia 2020

Książka tygodnia

Alef
Państwowy Instytut Wydawniczy
Jorge Luis Borges

Trailer tygodnia