Spektalk Urbackiego w IT

"Gatunki chronione" - Bytomski Teatr Tańca i Ruchu Rozbark

W poniedziałek 28 września o godz. 19:00 w ramach cyklu "Mów za siebie" zaprezentowany zostanie spektakl Rafała Urbackiego i Anu Czerwińskiego "Gatunki chronione".

Czworo tancerzy, w niezwykłej przestrzeni śląskich Mazur. Wybór miejsca nie jest przypadkowy, rezerwat przyrody, gatunki, które by przeżyć muszą zostać objęte ochroną państwa i młodzi ludzie o alternatywnej motoryce. Choreografia skomponowana dla zaangażowanych w projekt tancerzy, stawia przed nimi nie tylko wyzwania ruchowe, ale również aktorskie. "Gatunki chronione" są próbą krytycznej refleksji na temat sposobu postrzegania osób o alternatywnej motoryce, bez nadużywanych w mediach narracji "ofiary" albo "superbohatera". "Gatunki chronione" to film dokumentalny i performens ruchowy. To projekt łączący dwie formy, projekt mówiący o różności i równości bez nachalnej dydaktyki. Gatunki są dynamiczne, nieustannie poszukują języka, w którym mogą opowiedzieć o swoich alternatywnych ciałach tu i teraz: w zastanym czasie i w danych im okolicznościach przyrody.

W "Gatunkach...", jak i w przyrodzie następują naturalne mechanizmy obronne. Bohaterowie odnajdują prawdę o swoich ciałach gdzieś na styku performensu scenicznego i realnego życia. W zderzeniu z codziennymi doświadczeniami, scena staje się dla nich bezpiecznym schronieniem, rezerwatem, jedynym miejscem gdzie mogą szczerze, choć nie bez leku, opowiedzieć o swojej tożsamości.

Z początku był to projekt opowiadający o ciałach i o tym, jak się na nie patrzy. Z biegiem czasu, "Gatunki..." stały się interdyscyplinarną opowieścią o tożsamościach, o poszukiwaniu prawdy o sobie w nie do końca przygotowanym na nasze przyjęcie świecie. "Gatunki chronione" to projekt społeczny, który dzięki formule kino dokumentalne+taniec, zaprasza w progi rezerwatu każdego, nawet najdziwniejszego widza.

Tańczą: Tatiana Cholewa, Radosław Lis, Karolina Stroisz

Autorzy: Rafał Urbacki, Anu Czerwiński

Choreografia, działania performatywne: Rafał Urbacki

Prowadzenie dyskusji po przedstawieniu: Ewelina Godlewska-Byliniak (Instytut Kultury Polskiej UW).

Bilety dostępne w księgarni "Prospero" oraz online (EVENTIM): 20 zł (normalny), 10 zł (ulgowy).

(-)
Materiał nadesłany
23 września 2015

Książka tygodnia

Trailer tygodnia