Śpieszmy się ludzi poznawać

"Nieskończona Historia..." - reż: Piotr Cieplak - Teatr Powszechny Warszawa

"Nieskończona historia" w reż. Piotra Cieplaka w Teatrze Powszechnym w Warszawie. Pisze Agnieszka Antoniewska w Art&Business.Nie mają żadnych kompleksów - są tacy, jacy są. I wiedzą, że "takie jest życie". To ich "Nieskończona historia"

Czy tak pokazany świat "ludzieńków", rozpięty między śmiercią a narodzinami, który nas bawi, ale ich nie ośmiesza, nie jest przypadkiem również naszym światem?

Reżyser Piotr Cieplak kreuje go, wykorzystując nie tylko materię słowa jako przekaźnika czysto werbalnego, które mu wyraźnie nie wystarcza - nie wystarcza, bo nie wyraża wszystkiego do końca i jest tu dla niego mało nośne. Poszerza go więc poprzez zbiorową formę wyrażenia emocji, jaką jest różnorodność dźwięku (śpiew, szmery, imitacja instrumentów, głośne oddechy, itp.). Atutem tego spektaklu jest znakomicie zestrojony muzycznie zespół aktorski, a zarazem indywidualne kreacje (Elizy Borowskiej, Aleksandry Bożek, Elżbiety Kępińskiej, Marii Robaszkiewicz, Olgi Sawickiej, Kariny Seweryn, Katarzyny Marii Zielińskiej, Mariusza Benoit, Cezarego Kosińskiego, Andrzeja Mastalerza, Michała Napiątka oraz Krzysztofa Plewako-Szczerbińskiego), które tworzą jakość, będącą siłą tej klasycznej création collective.

Dlaczego przedstawienie, które jest jednym z lepszych, o ile nie najlepszym dzisiaj w Warszawie, tak boleśnie omijają widzowie? Dlaczego mądry i pogodny tekst Artura Pałygi nie chce być wysłuchany? Dlaczego prosta, a zarazem tak wyrafinowana forma, w jaką ubrał te słowa Cieplak, nie może się przebić do wrażliwości tych, na których taki teatr czeka?

Być może pierwotny tytuł: "Nieskończona historia. Oratorium na 30 postaci, chór, orkiestrę i sukę Azę", speszył publiczność. Być może nie spodziewała się, że w spektaklu o takim tytule będzie mogła znaleźć coś z siebie. I dojść do wniosku, że kim byśmy nie byli, mamy tak samo ciężko i tak samo lekko - to kwestia wyboru spojrzenia na rzeczywistość. Mnie się podoba, jak patrzy Cieplak.

Amen.

(-)
Materiały Teatru
14 kwietnia 2012

Książka tygodnia

Kantor Nie/Obecność
Wydawnictwo Uniwersytetu Jagiellońskiego
Katarzyna Fazan

Trailer tygodnia

Tristan i Izolda
Ralf Pleger
Od 22 maja na platformie OperaVision ...