Śpiew, żarty i kilka tajemnic

"Diva for Rent" - reż. Jerzy Bończak - Teatr Polonia w Warszawie

Mezzosopranistka Alicja Węgorzewska udowadnia, że operowa scena to dla niej za mało. Interesują ją nowe wyzwania, kusi show-biznes i przekraczanie granic muzyki poważnej. Niedawno zasiadała w jury telewizyjnego programu "Bitwa na głosy". Teraz w Teatrze Polonia wystąpi z premierowym monodramem "Diva do wynajęcia", który specjalnie dla niej napisał Jerzy Snakowski

Sama artystka nazywa ten spektakl „operowym one woman show". Usłyszymy słynne arie śpiewane w różnych językach opatrzone krótkimi komentarzami i w szybkim tempie nadrobimy braki w muzycznej edukacji. Przede wszystkim jednak ma to być dobra zabawa traktująca z dystansem operowy światek, bo Alicja Węgorzewska zapowiada, że będzie żartować z siebie i kolegów po fachu. Podzieli się także swoimi spostrzeżeniami na temat tradycyjnych oraz nowatorskich pomysłów inscenizacyjnych. A poza tym widzowie dowiedzą się, że ci, którzy nigdy nie widzieli „Carmen", mogą poznać jej fabułę i najsłynniejsze motywy muzyczne w ciągu zaledwie 10 minut.

Alicja Węgorzewska jest absolwentką warszawskiej Akademii Muzycznej. Debiutowała w wiedeńskiej Kammeropera. Ma w dorobku występy na wielu prestiżowych scenach. Do jej ostatnich dokonań należy nagranie wszystkich pieśni Chopina z wybitnym węgierskim wirtuozem Aleksem Szilasim. Skąd wziął się pomysł monodramu granego w teatrze dramatycznym? Artystka przyznaje, że nigdy nie lubiła koncertów operowych,podczas których wykonuje się wyrwane z kontekstu arie. Zawsze się zastanawiała, dlaczego między kolejnymi utworami nie może powiedzieć kilku słów do publiczności.

O reżyserię poprosiła Jerzego Bończaka, podobno dlatego, że on nie zna się na operze. Zależało jej na kimś, kto popatrzy na jej pracę z boku. Dwujęzyczny tytuły to dowód na to, że spektakl grany będzie także za granicą.

Julia Rzemek
Zycie Warszawy
10 czerwca 2011
Portrety
Jerzy Bończak

Książka tygodnia

Tajemnicze dziecko
Wydawnictwo Media Rodzina
E.T.A. Hoffmann (Ernst Theodor Amadeus Hoffmann)

Trailer tygodnia

Miłość do trzech pomar...
Zbigniew Głowacki