Śpiewnie, kolorowo i rytmicznie

"Chłopiec z Gliwic" - reż. Ireneusz Maciejewski - Muzeum w Gliwicach

Akcentem regionalnym rozpoczęły się w niedzielę XXII. Gliwickie Dziecięce Spotkania Teatralne. Festiwal został zainaugurowany przez spektakl „Chłopiec z Gliwic" w reżyserii Ireneusza Maciejewskiego. Pokaz miał miejsce w Gliwickim Teatrze Muzycznym.

„Chłopiec z Gliwic" to „krotochwila teatralna napisana ku ubawieniu i pokrzepieniu Bobaka oraz wszystkich dzieci z Gliwic, lecz nie tylko.", a jej autorem jest Grzegorz Krawczyk. To opowieść o bohaterskim Szewczyku i jego ukochanej, Jadwidze, którzy muszą stawić czoła wrogowi, by ocalić Gliwice przed najazdem złego Mansfelda. Pomagają im w tym przyjaciele i... mrówki, przeszkadza zaś burmistrz – chciwy niegodziwiec i wyrodny ojciec Jadwigi.

Na scenie jest śpiewnie, kolorowo i rytmicznie. Lalki, których zachowania mogą się nieraz dzieciom wydać nie do końca zrozumiałe (w końcu czas akcji przypada na wiek trzynasty), mają swoich rzeczników – lalkarzy, którzy przychodzą z pomocą. Nieco archaiczny charakter i język opowieści zostaje ograny tak dobrze, że wszystkie „arkebuzy", „ciury" i „kamraty", a także „ciżmy" i „krużganki" spotykają się z dziecięcym zrozumieniem.

Dzieci na zmianę to trwają w skupieniu i emocjonują się głośno. Wygląda na to, że wszystko idzie zgodnie z planem reżyserskim - reakcje przewidziane przy każdej scenie (cisza, śmiech, pełne oburzenia okrzyki) okazują się zbieżne ze spontanicznymi reakcjami dzieci. Gwóźdź programu to oczywiście ta część, w której młodsza część widowni zostaje wciągnięta do akcji ratunkowej. Kooperacja z aktorami i pacynkami, jednoczenie wspólnych sił przeciwko protestanckim wojskom, odsiecz Mansfeldowi.

Znakomite są elementy wokalne i choreograficzne. Raz intrygujące, to mroczne, to znów zabawne - dzięki nim płynnie przechodzimy z jednego nastroju w drugi.

Dla tych, którzy czuliby niedosyt po spektaklu, opowieść dostępna jest w wersji książkowej oraz w formie audiobooka. Spektakl ma też na stałe wejść do repertuaru Gliwickiego Teatru Muzycznego.

Paulina Żebrowska
Dziennik Teatralny Katowice
18 marca 2016

Książka tygodnia

Niebieska Księga z Nebo
Wydawnictwo Pauza w Warszawie
Manon Steffan Ros

Trailer tygodnia

Napój miłosny
Jitka Stokalska
Opera na Zamku w Szczecinie zaprasza ...