Spojrzenie (na) młodych scenografów

Czytanie performatywne - Antoni Czechow - "Mewa" w ramach cyklu "Nowe Przestrzenie Teatru" - Teatr Nowy w Poznaniu

W sobotę na Trzeciej Scenie Teatru Nowego zobaczymy jak studenci scenografii z poznańskiego Uniwersytetu Artystycznego, poradzili sobie z "Mewą" Antoniego Czechowa. W czytaniu performatywnym udział wezmą aktorzy Teatru Nowego.

Teatr Nowy od dwóch lat współpracuje z Wydziałem Architektury Wnętrz i Scenografii poznańskiego Uniwersytetu Artystycznego. Działanie to ma na celu promowanie młodych twórców, ale staje się również ważnym oraz stałym elementem kształtowania repertuaru teatru. - Studenci drugiego i trzeciego roku stopniowo są angażowani w prace Teatru Nowego na zupełnie różnych polach. I pierwszym zetknięciem z zawodowym teatrem jest dla nich przygotowanie pod moją opieką artystyczną, fragmentu performatywnego czytania jednego z dramatów Czechowa. W ubiegłym roku były to "Trzy siostry" - mówi dyrektor Teatru Nowego, Piotr Kruszczyński.

Czytanie dramatu "Trzy siostry" prezentowane było w ramach cyklu "Klasyko na Nowo", ale w tym roku, z racji tego, że przedsięwzięcie to przybrało nowy charakter, otrzymało również inną nazwę - "Nowe Przestrzenie Teatru". Jak zaznacza Piotr Kruszczyński, ma to na celu uwypuklenie wpływu młodych scenografów na to, jak wygląda dana prezentacja.

- Jesteśmy nastawieni na to, by młodzi scenografowie pokazali swój sposób myślenia o przestrzeni teatralnej i kostiumie w dramaturgii klasycznej. To, co się wydarzy na Trzeciej Scenie, czyli prezentacja fragmentów "Mewy", będzie nowym spojrzeniem na teatr Czechowowski, gdzie nasi aktorzy i ja również jako reżyser, podporządkujemy się całkowicie myśli twórczej młodych scenografów. Oni rządzą - zdradza reżyser.

Praca nad realizacją tego dramatu trwała niemalże cały rok podczas regularnych zajęć na Uniwersytecie Artystycznym, jakie przeprowadził ze studentami Piotr Kruszczyński. - Czytanie zostanie podporządkowane formie, jednak oczywiście uczę studentów tego, że należy wychodzić od treści, tzn. żeby dokładnie i gruntownie potrafili analizować tekst klasyczny - wyjaśnia.

"Mewa" Czechowa to opowieść o skomplikowanych relacjach międzyludzkich, różnych sposobach dążenia do celu i powołaniu. Akcja rozgrywa się w dworku ziemiańskim na prowincji, który należy do niejakiego Sorina, starszego już człowieka. Do jego posiadłości co roku przyjeżdża siostra - aktorka Irena Arkadina wraz z synem Konstantym Trieplewem. Kiedy jednak pojawia się w towarzystwie swojego obecnego kochanka Borysa Trigorina, sytuacja nieco się komplikuje...

14.02, g. 19.30

bilety: 10 zł

(-)
Materiał Teatru
14 lutego 2015

Książka tygodnia

Trailer tygodnia