Spotkania w dwóch niespełnionych Aktach

21. Łódzkie Spotkania Baletowe

Spektakl w choreografii Ewy Wycichowskiej - Dyrektor Polskiego Teatru Tańca, zainauguruje tegoroczne Łódzkie Spotkania Baletowe

Już 29 kwietna rozpoczną się XXI Łódzkie Spotkania Baletowe. Festiwal, który jest największą i najbardziej prestiżową imprezą baletową w Polsce, będzie przebiegał w tym roku pod hasłem „Wybitni choreografowie XX wieku". To niezwykłe święto sztuki tańca otworzy prapremiera spektaklu baletowego „Spotkania w dwóch niespełnionych Aktach” Ewy Wycichowskiej. Projekt ten jest efektem współpracy Teatru Wielkiego w Łodzi i Polskiego Teatru Tańca. Spotkania będą jedynym polskim akceptem na festiwalu, który w tym roku zaszczycą swoją obecnością takie sławy jak: Maurice Béjar, Sylvie Guillem, Jerom Robbins, Akram Khan Company czy Royal Ballet of Flanders.

Projekt Ewy Wycichowskiej jest sentymentalną podróżą w artystyczną przeszłość autorów, a zarazem otwarciem nowych dróg, w których doświadczenie przenika się z kreacyjnymi koncepcjami młodych twórców. W spektaklu wezmą udział tancerze Teatru Wielkiego w Łodzi i Polskiego Teatru Tańca w Poznaniu oraz seniorzy, wywodzący się z obu zespołów. Współtwórcami choreografii są Paulina Wycichowska i Andrzej Adamczak.

Inspiracją do tworzenia projektu był wiersz Wisławy Szymborskiej: „Nic dwa razy”. Jak podkreśla jednak dyrektor PTT, jej spektakl nie jest próbą przełożenia słów Noblistki na ruch, ale tworzeniem bogactwa znaczeń z obecnych w niej idiomów. Sztuka tańca jest dla Ewy Wycichowskiej przestrzenią, w której materializują się odwieczne tęsknoty do uchwycenia istoty tajemnicy, dotknięcia ulotności tak, by stała się skałą, na której powstaje dom. Jak trwałe i doniosłe owoce może przynieść całkowite poświecenie się owej idei pokazuje choćby kariera twórczyni projektu, która już od dwudziestu trzech lat stoi na czele Polskiego Teatru Tańca. Efekty jej pracy z poznańskimi i łódzkimi artystami będziemy mogli zobaczyć już 29 i 30 kwietnia oraz 15 maja na scenie Teatru Wielkiego w Łodzi.

(-)
Materiały Organizatorów
16 kwietnia 2011

Książka tygodnia

Tajemnicze dziecko
Wydawnictwo Media Rodzina
E.T.A. Hoffmann (Ernst Theodor Amadeus Hoffmann)

Trailer tygodnia

Malta Festival Poznań ...
Michał Merczyński
Dziś ogłaszamy kolejne wydarzenia, kt...