Spotkania w operze

Projekt „Bon Kultury” - Opera Krakowska w Krakowie

W ramach projektu „Bon Kultury” odbyły się w Operze Krakowskiej już dwa spotkania: „Muzyką namaluj swój świat” (7.03.2016) oraz „Operowy podwieczorek” (11.03.2016), które sądząc po opinii ich uczestników okazały się bardzo udanym przedsięwzięciem.

Najmłodsi widzowie wzięli udział w warsztatach pt. „Muzyką namaluj swój świat", poprowadzonych przez muzykoterapeutkę i inspicjenta teatru przy Lubicz - Justynę Jarocką-Lejzak. Podczas zajęć dzieci uczestniczyły w zabawach oraz ćwiczeniach ruchowych i rytmicznych. Najmłodsi, rozbudzając swoją wyobraźnię, uczyli się jak muzyką można obrazować świat, a pomagały im w tym rozmaite rekwizyty, takie jak: folia malarska, piłki i wstążki. Mali melomani mieli też okazję przebrać się w teatralne kostiumy, zwiedzić kulisy teatru, a nawet ukłonić się na scenie. Dowiedzieli się też wiele ciekawostek o pracy inspicjenta, bez którego żaden spektakl nie mógłby się odbyć.

Projekt „Muzyką namaluj swój świat" jest ofertą warsztatów opartych na animacjach i zajęciach muzykoterapeutycznych, skierowanych do dzieci niepełnosprawnych. W ten sposób Opera Krakowska pragnie dotrzeć do nowej grupy odbiorców, ukazując muzykę jako wspaniałe narzędzie do rozwoju kreatywności i dobrej zabawy. Jej celem jest motywowanie niepełnosprawnych uczestników do rozwijania swoich umiejętności muzycznych oraz zaciekawienie ich światem opery. Opera jest bowiem dla każdego.

Podczas „Operowego podwieczorku", kameralnego spotkania z widzami 50+, Scena Kameralna krakowskiego teatru zamieniła się w operową kawiarnię. Faktycznie klimat i atmosfera, jakie panowały podczas rozmów przy kawie, nie miały nic wspólnego z oficjalną dyskusją na temat muzyki poważnej. Było ciepło, serdecznie i sympatycznie. Spotkanie poprowadzili: Alicja Myśliwiec, redaktor Radia RMF Classic i Stanisław Knapik, artysta Opery Krakowskiej. Widzowie obejrzeli fragmenty nagrania z koncertu „Arie Oper Świata" z udziałem: Wioletty Chodowicz, Katarzyny Oleś-Blacha, Mariusza Kwietnia i Tomasza Kuka, co stało się punktem wyjścia do późniejszej dyskusji. Jednak tematów do rozmowy i wspomnień było tego wieczoru znacznie więcej.

Terminy kolejnych spotkań:

„Muzyką namaluj swój świat"
24 kwietnia 2016, godz. 13.00
9 maja 2016, godz. 11.00
22 maja 2016, godz. 14.00
20 czerwca 2016, godz. 11.00

„Operowy podwieczorek"
18 kwietnia i 23 maja 2016, godz. 17.00

Projekt „Bon Kultury" jest inicjatywą Województwa Małopolskiego i regionalnych instytucji kultury. Jego celem jest zachęcenie do częstszego uczestniczenia w kulturze wszystkich, którzy poszukują inspirujących pomysłów na rozwijanie własnej kreatywności, wiedzy i talentów.

(-)
Materiał Organizatora
25 marca 2016

Książka tygodnia

Alef
Państwowy Instytut Wydawniczy
Jorge Luis Borges

Trailer tygodnia