Spotkania w podcieniach GCK

13. Letni Ogród Teatralny - Katowice

Już 2 lipca w Katowicach rozpocznie się Letni Ogród Teatralny, który trwać będzie do końca sierpnia. Zobacz, co będzie się działo w tym czasie w podcieniach Centrum Kultury Katowice

Spektakle dla dzieci i dla dorosłych, koncerty, wieczory kabaretowe - znalazły się programie trzynastej już edycji Letniego Ogrodu Teatralnego, który będzie czekał na widzów przez 9 wakacyjnych weekendów. We wtorek został zaprezentowany tegoroczny program.

Plenerowe spektakle w podcieniach Górnośląskiego Centrum Kultury, od 13 lat cieszą się popularnością wśród widzów. Szacuje się, że w ciągu tych dwóch miesięcy przewija się ok. 10 tys. osób z całej Polski. "Jestem przekonany, że będzie to dla nas szczęśliwa trzynastka, choć jestem przesądny, ale tylko w trakcie sezonu teatralnego" - powiedział we wtorek Mirosław Neinert, dyrektor Teatru Korez, który wraz z Centrum od lat organizuje Letni Ogród Teatralny.

Pierwsze spotkania w podcieniach rozpoczną się już w najbliższy weekend - 2 i 3 lipca. "Kiedy zaczynaliśmy, wiele osób miało wątpliwości, czy latem ktokolwiek pojawi się przed teatrem. A jednak udało się. Wychowaliśmy pokolenia widzów" - mówił Neinert. Dodał, że ci, którzy rozpoczynali swoją przygodę z teatrem w wieku dziecięcym obecnie są dorosłymi ludźmi. "Publiczność nam dorasta" - tłumaczył dyrektor Teatru Korez.

Na tegorocznej scenie swoje spektakle pokażą teatry m.in. z Krakowa, Warszawy, Bielska-Białej, Białegostoku, Łodzi. Teatr IMKA z Warszawy zaprezentuje przedstawienie pt. "Wodzirej" w reżyserii Remigiusza Brzyka. Będzie to adaptacja scenariusza filmu Feliksa Falka z 1978 r. - historii tytułowego wodzireja Lutka Danielaka, który za wszelką cenę dążył do poprowadzenia prestiżowej imprezy mogącej odmienić jego dotychczasową karierę i całe życie. W filmie Falka marzenie szybko przeradza się w obsesję. Spektakl przenosi historię Lutka do współczesnej rzeczywistości - ponawia pytania o to, czym dzisiaj jest sukces.

Jak co roku nie zabraknie propozycji dla dzieci. W programie pojawiły się m.in. spektakle dziecięce takie jak "Calineczka", "Królewna Śnieżka", "W dolinie Muminków", "Opowieści Wagantów", czy "Mój przyjaciel Pies".

Wśród kabaretów na letniej scenie pokaże się jako pierwszy - z premierowym występem - kabaret Hrabi (3 lipca).

Tegoroczny Letni Ogród Teatralny zakończy się 28 sierpnia, benefisem aktorki Grażyny Bułki - "Żymła z tustym". Grażyna Bułka znana jest m.in. z roli Świętkowej w Cholonku. W tym roku obchodzi 30-lecie pracy na scenie.

Finansowo organizatorzy Letniego Ogrodu Teatralnego są wspomagani przez Urząd Miasta w Katowicach. W tym roku koszt dwumiesięcznego przedsięwzięcia wyniesie 430 tys. zł.

red./PAP
Dziennik Zachodni
30 czerwca 2011

Książka tygodnia

Ale musicale! Złote stulecie 1918-2018
Wydawnictwo Marginesy
Daniel Wyszogrodzki

Trailer tygodnia