Spotkania z operą w Przemyślu

"Straszny dwór" - reż. Wiesław Ochman - Opera Śląska w Bytomiu

To będzie największe w ostatnich kilkunastu latach wydarzenie kulturalne w Przemyślu. W niedzielę (18.11.) Opera Śląska z Bytomia wystawi operę w czterech aktach "Straszny dwór" Stanisława Moniuszki.

Przygotowywanych jest aż 700 miejsc dla widzów. Centrum Kulturalne nie ma tak dużej sali. Jedyną w Przemyślu, mogącą pomieścić tak wielką widownię i bogatą scenę jest hala Przemyskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji. Miejsc w hali mogłoby być ok. 200 więcej, ale organizatorzy podkreślają, że dbają o to, aby każdy widz miał dobrą widoczność.

- Szacujemy, że solistów, członków chóru i orkiestry, a także pracowników obsługi technicznej z bytomskiej Opery przyjedzie do nas ok. 200 osób - mówi Kazimierz Łysy, kier. działu organizacji i obsługi imprez CK.
Blisko dwie trzecie biletów jest już sprzedanych bądź zarezerwowanych. Z tej drugiej możliwości korzystają głównie osoby spoza Przemyśla. Dopytują się osoby nawet spoza Podkarpackiego.

- Ten pomysł chodził za mną od dłuższego czasu. To ukłon w stronę publiczności i jej oczekiwań. Straszny dwór zainauguruje projekt Spotkania z operą w Przemyślu. Planujemy przynajmniej raz na kwartał wystawianie przedstawienia operowego - mówi Adam Halwa, dyr. Centrum Kulturalnego w Przemyślu.

Czy będzie zainteresowanie?
- Najbliżej mamy do Opery Lwowskiej. Regularnie dwa razy w miesiącu organizujemy wyjazdy na spektakle. Autobusy zawsze są pełne. A trzeba dodać, że podobne wyjazdy organizują również biura turystyczne z Przemyśla i innych miast - twierdzi Halwa.
**
Kompozytorem opery Straszny dwór jest Stanisław Moniuszko, libretto napisał Jan Chęciński. Prapremiera odbyła się w Warszawie w 1865 r. Spektakl ma silne zabarwienie patriotyczne, z tego względu w późniejszym okresie był zakazany przez zaborcę rosyjskiego. Znawcy twierdzą, że to najlepsza opera Moniuszki i najlepszy utwór tego typu powstały w XIX w. Bilety w cenie 25, 60 i 90 złotych można nabyć w kasie CK w Przemyślu. Informacje tel. 16 678-20-09 lub e-mail: imprezy@ck.przemysl.pl.
Spektakl organizuje Centrum Kulturalne w Przemyślu. Przygotowania trwają od dłuższego czasu. Przedstawienie będzie nie tylko dużym wydarzeniem kulturalnym, ale również wyzwaniem logistycznym.

Norbert Ziętal
Nowiny online
16 listopada 2012
Portrety
Wiesław Ochman

Książka tygodnia

Ale musicale! Złote stulecie 1918-2018
Wydawnictwo Marginesy
Daniel Wyszogrodzki

Trailer tygodnia

Faust
Tobias Kratzer
Nowy "Faust" z Opery Paryskiej 29 lis...