Spotkanie krytyków

Literackie podsumowanie roku w Nowym

4 lutego (wtorek) o godz. 19:00 krytycy z Warszawy, Poznania, Torunia, Wrocławia i Łodzi spotkają się w Małej Literackiej, by podsumować literacki rok 2013.

Na scenie Dużej Sali Teatru Nowego im. Kazimierza Dejmka w Łodzi (ul. Więckowskiego 15) zasiądą: Justyna Sobolewska, Piotr Łuszczykiewicz, Adam Poprawa i Maciej Robert. Wstęp wolny.

Justyna Sobolewska (1972) - krytyczka literacka, dziennikarka tygodnika "Polityka". Ukończyła filologię polską na Uniwersytecie Warszawskim. Wcześniej pracowała w "Przekroju" i "Dzienniku". Jest współautorką książki "Jestem mamą" (2004) i antologii opowiadań "Projekt mężczyzna" (2009). Zasiada w jury Środkowoeuropejskiej Nagrody Literackiej "Angelus" i Wrocławskiej Nagrody Poetyckiej "Silesius". W 2012 roku ukazała się wydawnictwie "Polityki" jej Książka o czytaniu, czyli resztę dopisz sam. Mieszka w Warszawie.

Piotr Łuszczykiewicz - kaliszanin, absolwent I LO im. Adama Asnyka. Ukończył studia magisterskie na Uniwersytecie Łódzkim, doktoranckie w Instytucie Badań Literackich PAN, studiował w Akademii Wiedzy i Literatury w Moguncji oraz w Deutsches Polen-Institut w Darmstadt. Stypendysta m. in. Fundacji Roberta Boscha, Fundacji Volkswagena, Fundacji Na Rzecz Nauki Polskiej. Odznaczony medalem Zasłużony dla miasta Kalisza. Opublikował książki: Książę erotyku. O poezji miłosnej Stanisława Grochowiaka; Po balu. Eseje o literaturze polskiej; Orbit of Discourse. Polish Literature on the Net; Multi-Kulti. Von der Gutenberg-Galaxis zu einer miltimedialen Wolke; Pociąg do Poznania. Szkice i rozmowy; Bliskie czytanie. Interpretacje literatury XX wieku; Piosenka w poezji pokolenia ery transformacji; Nowocześni i nie. Szkice o literaturze różnych epok. Ogłosił kilkaset tekstów o literaturze i kulturze współczesnej w periodykach w Polsce i za granicą. Jest kierownikiem Studium Filologii Polskiej UAM w Kaliszu i kierownikiem Pracowni Komunikacji Medialnej UAM w Poznaniu. Animował i prowadził szereg imprez o charakterze popularyzatorskim, w tym cykle Spotkania z Coolturą, Młodzi bibliofani zapraszają oraz Sztuka interpretacji.

Adam Poprawa (1959) - historyk literatury, krytyk literacki i muzyczny, pisarz. Opublikował m.in. zbiór szkiców Formy i afirmacje (2003) oraz tom prozatorski Walce wolne, walce szybkie (2009). W "Odrze" prowadzi rubrykę CDn, w której omawia płyty. Jest felietonistą "Czasu Kultury". Poza tym drukował m.in. w "Jazz Forum", "Kresach", "Nowych Książkach", "Tekstach Drugich", "Twórczości", "Tygodniku Powszechnym". Pracuje w Instytucie Filologii Polskiej Uniwersytetu Wrocławskiego.

Maciej Robert (1977) - poeta, krytyk literacki i filmowy, dziennikarz. Tłumaczony na język angielski, arabski, chorwacki, hiszpański, niemiecki, serbski, ukraiński i węgierski. Jego wiersze znalazły się w antologii prezentującej dziesięcioro najlepszych młodych poetów europejskich "Black Warmness Between Fingers" (Zagrzeb, 2010), która wzięła tytuł od jednego z jego wierszy. Recenzje, teksty krytyczne i wywiady publikował m.in. w "Przekroju", "Kinie", "Dzienniku Polska-Europa-Świat", "Newsweeku", "Notesie Wydawniczym", "Kwartalniku Filmowym", "Dwutygodniku" i "Życiu Warszawy". Współpracuje z "Polityką", "Nowymi Książkami", "Chimerą", "Xięgarnią" i "Lampą". Za działalność dziennikarską otrzymał w 2013 r. nagrodę "Złote Pióro" im. Jerzego Katarasińskiego. Autor bloga krytycznoliterackiego o literaturze Środkowej Europy "Czytam centralnie" powiązanego z Nagrodą Literacką "Angelus". Stypendysta Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Mieszka w Łodzi.

(-)
Materiał Teatru
31 stycznia 2014

Książka tygodnia

Trailer tygodnia