Spotkanie miłośników tańca

21. Międzynarodowe Warsztaty Tańca Współczesnego

600 osób weźmie udział w 21. Międzynarodowych Warsztatach Tańca Współczesnego odbywających się od soboty w Poznaniu w ramach Dancing Poznań. Poza warsztatami na przedsięwzięcie składa się też 11. Międzynarodowy Festiwal Teatrów Tańca.

Spotkanie miłośników tańca z całego świata potrwa do 23 sierpnia. Organizatorem Dancing Poznań jest Polski Teatr Tańca (PTT).

Jak powiedziała w sobotę rzeczniczka PTT Jagoda Ignaczak, w tym roku w warsztatach 29 pedagogów z całej Europy, a także z Brazylii, USA, Kuby i Kolumbii prezentować będzie 40 technik tańca.

- Warsztaty są organizowane po raz kolejny, wiemy więc, co cieszyć się będzie największym zainteresowaniem uczestników, przygotowujemy różną liczbę miejsc na różne techniki. Bardzo dużym zainteresowaniem cieszą się techniki musicalowe i jazzowe. Część zajęć przeznaczona jest dla osób tańczących zawodowo - powiedziała.

Wśród nowych technik tańca, które będą poznawać uczestnicy warsztatów są w tym roku m.in. body following, flow and partnering, stretching and balance, oraz lyrical modern fusion.

Jednocześnie w ramach Dancing Poznań odbywa się Międzynarodowy Festiwal Teatrów Tańca. Zaplanowano 12 wieczorów spektaklowych, odbywających się na dwóch scenach. Wystąpi siedem zespołów z Polski, Izraela i Islandii.

- Festiwal inauguruje tradycyjnie gospodarz; PTT zaprezentuje dziś wieczorem spektakl "Dobrze, że tu jesteś" w choreografii Ewy Wycichowskiej. To spektakl autotematyczny, podsumowujący 40-letnią historię teatru - powiedziała Ignaczak.

Gwiazdą tegorocznego festiwalu jest Islandzki Teatr Tańca (na zdjęciu "Epizody"). To pierwszy występ tego zespołu w Polsce.

- W Islandzkim Teatrze Tańca swoje choreografie realizują znakomici artyści tj. Ohad Naharin, Rami Be'er, Jo Stromgren, czy Jiri Kylian - to pierwsza liga współczesnej choreografii europejskiej i światowej. Po raz pierwszy w Polsce mamy szansę zobaczyć, jak w Islandii rozwija się współczesny taniec w tym specyficznym gatunku, jakim jest teatr tańca - powiedziała Ignaczak.

W ramach Dancing Poznań zaplanowano też wystawę fotograficzną, spotkania z autorami książek: Stefanem Drajewskim i Anną B. Kann, oraz taneczny flash mob.

Wydarzenie zakończy pokaz z udziałem uczestników Międzynarodowych Warsztatów Tańca Współczesnego.

(-)
(PAP)
18 sierpnia 2014

Książka tygodnia

Historia męskości
Wydawnictwo słowo/obraz terytoria Sp. z o.o.
Praca zbiorowa

Trailer tygodnia

Roxana Songs
Krystian Lada
Lada wybrał na miejsce nagrania „Roxa...