Spotkanie osobiste

"Sen srebrny Salomei" - reż. Michał Zadara - Centrala, Studio teatrgaleria w Warszawie

Centrala oraz Studio teatrgaleria w Warszawie przedstawiają przedstawiają Juliusz Słowacki "Sen srebrny Salomei" spektakl Michała Zadary Premiera 22 kwietnia w Studio teatrgalerii w Warszawie

Dwóch radykalnych artystów - Michał Zadara i Wacław Zimpel rozpoczęło pracę nad rewizją arcydzieła polskiego romantyzmu: „Snu Srebrnego Salomei" Juliusza Słowackiego. Michał Zadara wystawia ten dramat bez aktorów, a na scenie będzie mu towarzyszyła tylko muzyka Wacława Zimpla.

Proszę sobie wyobrazić: jesteśmy na pierwszej próbie nowego spektaklu w teatrze. Michał Zadara opowiada o swojej wizji „Snu srebrnego Salomei". Aktorzy słuchają, wyobrażając sobie - każdy inaczej - ten dramat, i wspólnie marzą o przyszłej inscenizacji. Reżyser. streszcza fabułę, odgrywa całe sceny, tłumaczy konteksty, cytuje fragmenty książek, prezentuje filmy. Centrala chce uchwycić ten moment: wszystko rozegra się w wyobraźni widzów. Na scenie nie ma aktorów. I tak jak po pierwszej próbie aktorzy wychodzą zarażeni ideą reżysera, tak tutaj widzowie wynoszą z teatru ze sobą, w swojej wyobraźni, kształt spektaklu.

„Słowacki napisał utwór brutalny i koszmarny. Nie znam innego dramatu z tak detalicznie opisanymi aktami przemocy" - mówi Michał Zadara. - Równocześnie jest to romans, historia miłosna. Nie wiem, czy byłbym w stanie to wyreżyserować. Postaram się to opowiedzieć".
Spektakl koprodukują dwie instytucje zorientowane na innowację w sztuce: STUDIO teatrgaleria oraz Centrala.

Michał Zadara o swojej nowej inscenizacji: "Ten projekt jest spowiedzią artystyczną. Zajmuję się od lat radykalnym światem polskich dramatów romantycznych. Poświęciłem dużą część mojego zawodowego życia na studiowanie i inscenizowanie dzieł poetów romantycznych (14-godzinna inscenizacja „Dziadów" Adama Mickiewicza bez skrótów; trzy wielkie dramaty Słowackiego; dramaty Fredry, Norwida i Krasińskiego) i w tej pracy będę mógł opowiedzieć, czym dla mnie jest ta literatura. Będę mówił sam ze sceny, bez pośrednictwa aktorów. Może to więc być moje najbardziej osobiste spotkanie z literaturą romantyczną i z widownią."

Juliusz Słowacki - "Sen srebrny Salomei"
Reżyseria: Michał Zadara Muzyka: Wacław Zimpel Światło: Artur Sienicki Dramaturgia: Allen Kuharski Koordynacja projektu (Centrala): Marta Kuźmiak, Anita Cieślicka Kierownik produkcji (STUDIO): Justyna Pankiewicz
Premiera 22 kwietnia 2018 r., godz. 19.00 Kolejne spektakle: 23 i 24 kwietnia 2018 r.

(-)
Materiał Teatru
26 kwietnia 2018
Portrety
Michał Zadara

Książka tygodnia

Wpadnij, to pogadamy...
Wydawnictwo Universitas
Krzysztof Orzechowski, Łukasz Maciejewski

Trailer tygodnia

Roxana Songs
Krystian Lada
Lada wybrał na miejsce nagrania „Roxa...