Spotkanie wokół współczesnej dramaturgii dla dzieci i młodzieży

w Teatrze Warsawy

Drameducation - Międzynarodowe Centrum Teatru Francuskojęzycznego w Polsce, Teatr WARSawy oraz Instytut Francuski w Polsce, przy współpracy z Instytutem Teatralnym, zapraszają na spotkanie z francuskim i belgijskim dramatem dla dzieci i młodzieży.

Spotkanie odbywa się przy okazji publikacji tłumaczeń sztuk Nathalie Papin (Francja) i Laurenta Van Wettera (Belgia) przez dom wydawniczy Dramedition. Wydane dramaty to: Nathalie Papin ("W krainie nicości" i "Raz, dwa, Król") oraz Laurent Van Wetter ("Wychowajmy ich").

W trakcie spotkania odbędzie się rozmowa z autorami na temat współczesnej dramaturgii dla dzieci i młodzieży we Francji i Belgii. Autorzy opowiedzą o swoim życiu, działalności, dramatopisarstwie. W trakcie spotkania zakupić będzie można polskie tłumaczenia sztuk. Spotkanie tłumaczone będzie na j. polski.

Laurent Van Wetter urodził sie w 1963 roku. Zyje i pracuje w Brukseli. Jest aktorem i dramaturgiem. Przez dwadziescia lat aktorskiej kariery zagrał w ponad czterdziestu spektaklach oraz wielu filmach.

Wiekszosc jego sztuk wydana została przez dom wydawniczy Lansman Editeur. Sa one grane w Belgi i zagranica oraz przetłumaczone zostały na wiele jezykow. Od 2006 roku Laurent Van Werter uczestniczy w wielu projektach artystycznych: przygotowuje dramaturgie dla spektakli teatrow tanca, projekty fotograficzne.

W 2010 zakłada stowarzyszenie HUMAN R, ktorego celem jest upowszechnianie wartosci, jakimi sa prawa człowieka, poprzez projekty artystyczne. W 2013 jego sztuka "Wychowajmy ich!" przetłumaczona została na jezyk polski i wydana przez poznanski dom wydawniczy DramEdition. Miała swoja premiere 18 stycznia 2013 roku w Teatrze Druga Strefa w rezyserii Sylwestra Biragi. Wiekszosc jego sztuk została przetłumaczona na jezyk polski i wydana przez DramEdition.

Autor wspołpracuje od wielu lat z Drameducation, organizacja zajmujaca sie promocja wspołczesnego teatru francuskojezycznego w Polsce.

Nathalie Papin

Urodzona w 1960 roku w Roussay Nathalie Papin jest jedną z najważniejszych we Francji autorek dla dzieci i młodzieży. Zanim poświęciła się dramatopisarstwu, studiowała pantomimę w Le Centre national des arts du cirque, Narodowym Centrum Sztuk Cyrkowych, w Chalons-en-Champagne. Przez wiele lat pracowała jako aktorka, reżyserka oraz animatorka warsztatów teatralnych dla dzieci i młodzieży. Swoją pierwszą sztukę napisała w 1995 ("Le Tout-Contre"). W 1995 i 1999 otrzymała stypendium pisarskie z Centre National du Live, Narodowego Centrum Książki, a w 2001 dostała zaproszenie od Centre National des Ecritures Dramatiques a Montreal, Narodowego Centrum Dramatopisarstwa w Montrealu, do Quebecu na sympozjum dotyczącego dramatopisarstwa dla dzieci i młodzieży.

Nathalie Papin publikuje w wydawnictwie L'Ecole de Loisirs. Jej sztuki wystawiane są we Francji i Szwajcarii.

(-)
Materiał nadesłany
2 marca 2016
Teatry
Teatr WARSawy

Książka tygodnia

Stanisława Walasiewicz. Medaliści
Wydawnictwo Bosz
Redakcja: Marzena Jaworska

Trailer tygodnia