Spotkanie z Artystą - Michał Znaniecki: Złota Klatka

25-lecie pracy artystycznej Michała Znanieckiego

25-lecie pracy artystycznej Michała Znanieckiego jest okazją nie tylko do podsumowań, przypomnienia dotychczasowych realizacji artysty i obejrzenia wyreżyserowanych przez niego spektakli, ale też okazją do tego, by otwarcie porozmawiać o reżyserii operowej i warsztacie pracy artysty. Nakładem Polskiego Wydawnictwa Muzycznego ukazała się książka będąca obszernym zapisem rozmowy, jaką z Michałem Znanieckim przeprowadził red. Mateusz Borkowski.

7 października o godz. 18.30 na Sali Kameralnej Opery Krakowskiej spotkamy się z głównym bohaterem publikacji Michałem Znanieckim, muzykologiem i publicystą muzycznym Mateuszem Borkowskim oraz dyrektorem i redaktorem naczelnym Polskiego Wydawnictwa Muzycznego Danielem Cichym. Wieczór dopełnią cytaty z krakowskich przedstawień Michała Znanieckiego. Katarzyna Oleś-Blacha wykona arię Donny Anny z „Don Giovanniego" W. A. Mozarta – pierwszej opery, którą reżyser przygotował dla Opery Krakowskiej, a Ewa Biegas, która od wielu lat występuje w przedstawieniach Michała Znanieckiego, wykona arię Tatiany z „Eugeniusza Oniegina" P. Czajkowskiego – spektaklu, który widzowie mogli obejrzeć w ramach 25-lecia pracy Michała Znanieckiego. Solistkom towarzyszyć będzie pianista Grzegorz Biegas.

- „Od początku naszym założeniem przy pracy nad «Złotą klatką» było to, że wiedzieliśmy dokładnie o czym ta książka ma być – mówi Mateusz Borkowski. - „Nie chcieliśmy w żadnym razie, aby była to kolejna, nikomu niepotrzebna lifestylowa rozmowa «o wszystkim i o niczym», od jakich roi się dziś w księgarniach, ale w pełni merytoryczna publikacja poświęcona od początku do końca operze, rodzaj podręcznika odsłaniającego tajniki reżyserii, wyjaśniającego krok po kroku specyfikę gatunku, a także próba syntezy i zrozumienia fenomenu teatru muzycznego Michała Znanieckiego" - dodaje.

Prowadząca spotkanie Katarzyna Sanocka poruszy takie tematy jak m.in. realia powstania publikacji, warsztat i kulisy pracy reżysera oraz to, czym jest tytułowa „Złota klatka". Na zakończenie Michał Znaniecki i Mateusz Borkowski podpiszą książki, które będzie można nabyć w trakcie spotkania.

Bezpłatne wejściówki do odbioru w Kasie Opery.

Współorganizatorem spotkania jest Polskie Wydawnictwo Muzyczne.

(-)
Materiał Opery
4 października 2017

Książka tygodnia

Alef
Państwowy Instytut Wydawniczy
Jorge Luis Borges

Trailer tygodnia