Spotkanie z Boguławem Kiercem

Teatr Lalek Banialuka w Bielsku-Białej

7 lutego w bielskim Teatrze Banialuka o godz. 18:00 odbędzie się spotkanie z Bogusławem Kiercem, poetą, aktorem, reżyserem, pedagogiem, autorem głośnej biografii Rafała Wojaczka

Artysta odpowie m.in. na pytania: co znaczy być artystą w XXI wieku, czy głos poetów dociera jeszcze do "zjadaczy chleba", a także jakie możliwości daje wszechstronnemu artyście współczesny teatr lalek. Pretekstem do rozmowy będą m.in. teksty z tomiku poezji "Rtęć" oraz zbioru esejów "Bazgroły dla składacza modeli latających".

Rozmowę z artystą wzbogacą fragmenty wyreżyserowanych przez niego widowisk "Antygona" (na zdjęciu), "W beczce chowany"i "Stój! Nie ruszaj się!".

***

Bogusław Kierc

Urodzony w Bielsku-Białej poeta, aktor, reżyser, pedagog, krytyk literacki i eseista. Ukończył studia na Wydziale Aktorskim w Państwowej Wyższej Szkole Teatralnej w Krakowie. Obecnie związany jest z Państwową Wyższą Szkołą Teatralną im. L. Solskiego we Wrocławiu oraz Wrocławskim Teatrem Współczesnym.

Podczas 22. Ogólnopolskiego Festiwalu Teatrów Lalek w Opolu Ryszard Sypniewski został nagrodzony za rolę Terezjasza w "Antygonie", a Polski Ośrodek Lalkarski UNIMA uhonorował Bogusława Kierca Nagrodą POLUNIMY za "poetyckie uczestnictwo w twórczości polskiego teatru lalek".

Widowisko "W beczce chowany" zdobyło dwie prestiżowe Nagrody ZŁOTA MASKA 2007 w kategorii Najlepszy Spektakl dla Młodego Widza oraz dla Konrada Ignatowskieg za rolę Syna/Psa w kategorii Najlepsza Rola w Teatrach Lalkowych. Podczas Międzynarodowego Festiwalu Sztuk Współczesnych dla Dzieci i Młodzieży KON-TEKSTY III w Poznaniu spektakl ten zdobył I Nagrodę za przedstawienie oraz Nagrodę dla Najlepszego Aktora Festiwalu - Konrada Ignatowskiego za rolę Syna/Psa. Przedstawienie znalazło się w finale XIV Ogólnopolskiego Konkursu na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej, a także zostało odznaczone ATESTEM Polskiego Ośrodka ASSITEJ (Świadectwem Wysokiej Jakości i Poziomu Artystycznego).

Bogusław Kierc jest laureatem m. in. Nagrody PolCul Foundation i Nagrody im. Anny Kamieńskiej. W ubiegłym roku został nagrodzony Srebrnym Medalem Gloria Artis nadanym przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, wręczenie odznaczenia będzie miało miejsce w Bielsku-Białej w związku z prezentacją widowiska "Antygona".

(-)
Materiały Teatru
31 stycznia 2011

Książka tygodnia

Zero zahamowań
Wydawnictwo: Agora
Michał Rusinek

Trailer tygodnia

8. Festiwal Teatru Ukr...
Nadiia Moroz-Olshanska
Sztuka jest niezbędną częścią życia...