Spotkanie z Jarosławem Jakubowskim

Premiera książki "Generał i inne dramaty polityczne"

Agencja Dramatu i Teatru ADiT oraz Stowarzyszenie Pisarzy Polskich zapraszają na spotkanie z Jarosławem Jakubowskim z okazji premiery książki "Generał i inne dramaty polityczne".

Spotkanie poprowadzi Wacław Holewiński

Fragmenty w opracowaniu reżyserskim Marka Kality przeczytają Małgorzata Maślanka i Marek Kalita

16 września (wtorek), godzina 18.00

Dom Literatury

ul. Krakowskie Przedmieście 87/89, Warszawa

Wacław Holewiński - polski pisarz, prawnik, wydawca, redaktor, działacz opozycji demokratycznej i więzień polityczny w PRL. Członek Stowarzyszenia Pisarzy Polskich. W latach 2005-2008 wiceprezes warszawskiego oddziału SPP, w latach 2008-2011 wiceprezes SPP. Członek Stowarzyszenia Wolnego Słowa. Autor wydanych przez ADiT dramatów Znieczuleni, Zazwyczaj śnimy w samotności, Dyfuzja, Tinta oraz głośnych powieści, m.in. Lament nad Babilonem, Przeżyłem wszystkich poetów, Droga do Putte, Opowiem Ci o wolności, za które otrzymał liczne nagrody literackie. W 2009 został odznaczony przez Prezydenta RP Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski.

Małgorzata Maślanka - aktorka teatralna i telewizyjna, absolwentka Wydziału Aktorskiego Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej im. L. Solskiego w Krakowie. Zagrała m.in. w spektaklach Maciej Karbowa i Bellatrix czy Miasto snu w reżyserii Krystiana Lupy. Współpracowała również z Krzysztofem Warlikowskim i Maciejem Prusem. Nagrodzona na Festiwalu Kontrapunkt w Szczecinie za rolę Shirley w przedstawieniu Kamień i popioły. W spektaklu Generał w reż. Aleksandry Popławskiej i Marka Kality gra rolę Generałowej.

Marek Kalita - aktor filmowy i teatralny, reżyser i scenograf. Absolwent krakowskiej PWST, występował w Teatrze Stu, Starym Teatrze im. Heleny Modrzejewskiej w Krakowie, warszawskim Teatrze Rozmaitości oraz w Teatrze im. Stefana Jaracza w Łodzi. Od 2008 roku jest członkiem zespołu Nowego Teatru w Warszawie. Wielokrotnie nagradzany za kreacje aktorskie, za rolę w spektaklach Generał i Koniec otrzymał nagrodę im. Aleksandra Zelwerowicza, natomiast za reżyserię wraz z Aleksandrą Popławską spektaklu Generał zwyciężył m.in. Ogólnopolski Konkurs na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej.

Informacje o książce i autorze:

Antologia zawiera dramaty: Generał, Kamień, Nareszcie możemy być źli, Głową w dół, Dziura, Ostatnia królowa, Nowy Legion, Luna oraz posłowie i sylwetkę autora.

Premiera książki: maj 2014

Promocja: 21 maja, Festiwal Sztuk Współczesnych R@port

Jarosław Jakubowski (ur. w 1974 r. w Bydgoszczy) - poeta, prozaik, dramatopisarz, dziennikarz. Jako dramaturg, Jakubowski zadebiutował w 2007 w Laboratorium Dramatu czytaniem scenicznym sztuki Dom matki. W 2010 r. za sztukę Życie zdobył I nagrodę w konkursie "Komediopisanie" Teatru Powszechnego w Łodzi. W 2010 r. Generał (pierwodruk w "Dialogu", nr 12/2010) znalazł się w finale konkursu dramaturgicznego Teatru Polskiego w Poznaniu "Metafory Rzeczywistości", a jego prapremiera miała miejsce w Teatrze Imka w Warszawie w 2011 r. W 2012 r. jego Wieczny kwiecień wygrał konkurs "Metafory Rzeczywistości"; w Teatrze Polskim w Poznaniu odbyła się prapremiera tej sztuki w reżyserii Agnieszki Korytkowskiej-Mazur. W tym samym roku Wojciech Faruga wyreżyserował napisany wspólnie z Jakubowskim tekst Wszyscy święci. W 2013 r. Teatr 2. Strefa z Warszawy wystawił sztukę Człowiek, który nie umiał odejść. Jarosław Jakubowski jest również autorem nagradzanych tomików wierszy. Licheń story, wystawiony w Teatrze im. Wilama Horzycy w Toruniu w marcu 2014, cieszy się uznaniem widzów i krytyków.

Jakubowski, pięciokrotny półfinalista GND i dwukrotny uczestnik warsztatów ADiT "Dramat w procesie rozwoju" w PWSFTViT w Łodzi, jest autorem ponad dwudziestu sztuk, w tym odważnych dramatów politycznych, które prezentujemy w niniejszej antologii. Jedne analizują traumatyczny wpływ narodowych klęsk i katastrof na polskie społeczeństwo, inne dotyczą nostalgii za uporządkowanym światem wartości i wyraźną granicą między sacrum i profanum. Wszystkie osiem łączy szczególna wrażliwość, z jaką autor podchodzi do swoich postaci: upadłych bohaterów, heroicznych dziwaków, przemielonych przez tryby bezlitosnej machiny kapitalizmu.

Sztuki składające się na niniejszy tom powstały w latach 2008-2013. Pięć lat to dużo w życiu człowieka, a w życiu kraju - bez porównania więcej, zwłaszcza jeśli tym krajem jest Polska. Podtytuł "dramaty polityczne" nie ma odnosić się do konkretnych bytów politycznych, ale ma być czytelnym znakiem, że nie zamierzam uchylać się od udziału w polskim sporze. Mam nadzieję, że mój głos i głosy, które uwalniam w utworach scenicznych, przyczynią się choć w jakimś stopniu do tego, że pojęcie "dramat polityczny" zostanie uwolnione od piętna kawiarnianej agitki.

Jarosław Jakubowski, Posłowie

"Jarosław Jakubowski napisał rzecz nieczęstą w polskiej dramaturgii - groteskowo-złośliwe studium obsesji. Studium, można rzec, bernhardowskie..."

Jacek Sieradzki, Plotka o Jaruzelu, "Przekrój"

"Dramat Jarosława Jakubowskiego uważam za najlepszy polski tekst napisany dla sceny od czasu Między nami dobrze jest Masłowskiej."

Jacek Wakar, Noc mundurowa, "Twój Styl"

"On po prostu pisze dobre dramaty, z myślą, z problemem."

Bartłomiej Miernik, Jakubowski, e-teatr.pl

(-)
Materiał Wydawnictwa
9 września 2014

Książka tygodnia

Niebieska Księga z Nebo
Wydawnictwo Pauza w Warszawie
Manon Steffan Ros

Trailer tygodnia