Spotkanie z Jerzym Stuhrem

Kontrrewolucja Kulturalna - Kod Mistrzów

Zapraszamy na kolejne spotkanie z cyklu KOD MISTRZÓW organizowane w ramach Kampanii KONTRREWOLUCJA KULTURALNA!
Gościem spotkania, które odbędzie się 8 maja (czwartek) o godz. 18.00 w Teatrze Groteska, będzie Jerzy Stuhr – aktor filmowy i teatralny, profesor sztuki oraz reżyser.

Przypominamy, że na stronie Kampanii: www.kkrewolucja.pl, w zakładce "Kod Mistrzów", można zadać pytanie Jerzemu Stuhrowi. Spotkanie będzie relacjonowane na żywo za pośrednictwem strony internetowej Kontrrewolucji Kulturalnej (w zakładce „strefa video").

Darmowe wejściówki do odbioru w kasie Teatru!
Teatr Groteska
ul. Skarbowa 2, Kraków

Jerzy Stuhr - aktor filmowy i teatralny, profesor sztuki oraz reżyser.
Ukończył polonistykę na Uniwersytecie Jagiellońskim i Wydział Aktorski Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej w Krakowie. Podczas studiów związany był z krakowskim Teatrem STU, po dyplomie został zaangażowany do Starego Teatru w Krakowie. Jednym z pierwszych przedstawień, w których zagrał, były „Dziady" Adama Mickiewicza w reżyserii Konrada Swinarskiego.

W latach 70. Stuhr stworzył znakomite kreacje w polskim kinie: współpracował z Krzysztofem Kieślowskim - zagrał w „Bliznie" i w „Spokoju". W 1979 roku w „Amatorze" stworzył rewelacyjną kreację zaopatrzeniowca Filipa Mosza.  W latach 70. Stuhr wyrósł na aktora kina moralnego niepokoju, w którym ówczesne pokolenie odnajdywało swój portret.

W teatrze współpracował m.in. z Andrzejem Wajdą i Jerzym Jarockim. Aktorstwo Stuhra łączy w sobie z jednej strony, doskonałość rzemiosła i świadomość scenicznego bycia, z drugiej psychologiczne ujęcie postaci. Aktor stworzył także szereg ról w Teatrze Telewizji.

W latach 80. zabłysnął filmowymi rolami komediowymi, zagrał m.in. w komedii Juliusza Machulskiego „Seksmisja", w „Kingsajzie"  i „Deja vu". W 1985 roku „Kontrabasistą" zadebiutował jako reżyser teatralny. W Teatrze Starym wystawiał spektakle, m.in. „Fortynbras się upił" czy „Wielebni". Od lat 90. wiele reżyserował, przede wszystkim w Teatrze Ludowym w Nowej Hucie. Na tej scenie powstały m.in. „Iwona, księżniczka Burgunda" i „Mieszczanin szlachcicem" oraz inscenizacje Szekspira - "Poskromienie złośnicy", „Macbeth", „Wesołe kumoszki z Windsoru".

W latach 90. Stuhr mocno poświęcił się także pracy pedagogicznej. W latach 1990-1996 był rektorem w krakowskiej Państwowej Wyższej Szkole Teatralnej, ponownie na to stanowisko został wybrany w 2002 roku. Funkcję sprawował przez kolejnych sześć lat. W latach 1991-1993 zasiadał w radzie ds. kultury przy prezydencie Rzeczpospolitej. W 1994 roku uzyskał tytuł profesora w dziedzinie sztuk teatralnych.

Ostatnia dekada to przede wszystkim filmowe prace reżyserskie Jerzego Stuhra. W latach 1995-2007 nakręcił sześć filmów, m.in.. „Spis cudzołożnic", „Historie miłosne" czy „Pogoda na jutro".

Więcej informacji odnośnie Kampanii na stronie: www.kkrewolucja.pl

 

Magdalena Urbańsa
Materiał Teatru
26 kwietnia 2014

Książka tygodnia

Bieg po linie
Wydawnictwo MANDO
Maria Malatyńska, Jerzy Stuhr

Trailer tygodnia