Spotkanie z klasykami

"Evergreen" - reż. zespół - Teatr Muzyczny Capitol we Wrocławiu

„Evergreen” to muzyczny spektakl, w którym usłyszymy najbardziej znane piosenki z filmów i musicali. Z legendami, przy akompaniamencie instrumentów smyczkowych mierzy się wokalistka Bogna Woźniak-Joostberens.

Na Małej Scenie Capitolu z hitami takimi jak „Smile" z "Dzisiejszych czasów", „Sway", „Moon River" z filmu „Śniadanie u Tiffany'ego", „Who Wants To Live Forever" z "Nieśmiertlnych" czy „(Somewhere) Over The Rainbow" z „Czarnoksiężnika z Krainy Oz" mierzy się wokalistka rodem ze starego kina. Ubrana w czarną obcisłą sukienkę, z eleganckim kokiem i ustami pomalowanymi na czerwono hipnotyzuje widownię. Delikatna blondynka uwodzi nie tylko wyglądem, ale też głębokim głosem. Estetyka „Evergreen" jest prosta i zmysłowa, bez zbędnych fajerwerków, muzyka broni się sama. Gra świateł i kameralna oprawa sprawiają, że spektakl przywodzi na myśl zamknięty koncert dla elity.

Przed każdym z utworów recytowane jest jego tłumaczenie, co pozwala bardziej zagłębić się w historię budowaną przez tekst piosenki. Po tym zapalają się ponownie światła, zaczyna grać muzyka i rozbrzmiewa cudowny głos wokalistki. Czasami korzysta ona z takich rekwizytów jak krzesło czy huśtawka, ale najczęściej po prostu stoi na scenie otoczonej przez muzyków i widzów.

Są jednak piosenki, o których oryginalnej wersji trudno zapomnieć, dlatego wszystkie covery będą swego rodzaju pogwałceniem świętości. „Shape of my heart" zawsze brzmi lepiej w wykonaniu Stinga, ale za to już nie można winić Bogny Woźniak-Joostberens. Wokalistka dużo lepiej radzi sobie w utworach, które uwydatniają jej piękną skalę głosu, niż w tych urzekających magicznym pierwiastkiem, ukrywającym się tylko w tej jednej jedynej wersji. Z zachwytem wysłuchamy „Sunrise, Sunset" czy nawet finałowego „Golden Eye".

Wszystkie utwory wykonywane są przy klimatycznym akompaniamencie Kwartetu Smyczkowego Capitolu w składzie Beata Wołczyk – skrzypce, Beata Solnicka – skrzypce, Dariusz Wołczyk – altówka, Urszula Marciniec-Mazur – wiolonczela oraz Adam Skrzypek wymiennie z Jakubem Olejnikiem – kontrabas . Za oprawę artystyczną odpowiadają Paweł Stuczyński i Rafał Karasiewicz.

„Evergreen" czaruje klimatem, wprowadzając widza w zupełnie inny świat. Bogna Woźniak-Joostberens wykonuje najpiękniejsze utwory z historii musicali i filmu. Trzeba jednak pamiętać, że niektóre hity są znakomite tylko w oryginalnym wykonaniu. Niemniej muzyka na żywo oraz piękny głos wokalistyki w pełni zasługują na poświęcenie im jednego wieczoru, ponieważ gwarantuje nam to naprawdę miło spędzony czas.

Agata Matkowska
Dziennik Teatralny Wrocław
8 grudnia 2012

Książka tygodnia

Życie niedokończone
Wydawnictwo Żywosłowie
Lech Raczak, Jacek Głomb

Trailer tygodnia