Spotkanie z Ludwikiem Flaszenem

w ramach II Międzynarodowego Festiwalu Teatralnego "Świat miejscem prawdy"

W piątek i w sobotę, 23 i 24, listopada odbędą się długo wyczekiwane spotkania ze współzałożycielem Teatru Laboratorium Ludwikiem Flaszenem w ramach festiwalu "Świat miejscem prawdy".

To wyjątkowa okazja, by spotkać się z najbliższym współpracownikiem Jerzego Grotowskiego, który na co dzień mieszka w Paryżu. Seminaria Flaszena z udziałem wybitnych myślicieli i znawców teatru odbędą się w Sali Teatru Laboratorium o godzinie 17.00.

Wieloletni współpracownik i partner twórczego dialogu z Grotowskim poprowadzi dwudniowe spotkania zatytułowane Akropolis. Faust. Hamlet. W teatrze mitów europejskich. Wraz z zaproszonymi gośćmi, wybitnymi profesorami, podejmie rozważania na temat mitów założycielskich Zachodu, których nośnikiem jest teatr. Zastanowią się oni także nad rolą, jaką mity odegrały one w kształtowaniu świadomości europejskiej. W listopadowym cyklu, zatytułowanym Faust, wezmą udział profesor Włodzimierz Szturc oraz profesor Krzysztof Rutkowski. Spotkania będą stanowiły doskonały przyczynek do dyskusji na temat kondycji teatru w zglobalizowanym świecie, w warunkach spotkań i konfrontacji kultur, gdy Europa szuka swego nowego samookreślenia.

W trakcie II Międzynarodowego Festiwalu Teatralnego Świat miejscem prawdy Sezon Mistrzów przewidziano comiesięczne dwudniowe spotkania z Ludwikiem Flaszenem. W grudniu w seminariach Akropolis wezmą udział profesor Grzegorz Niziołek oraz Krzysztof Czyżewski - dyrektor artystyczny Europejskiej Stolicy Kultury Wrocław 2016. Kolejne spotkanie, Hamlet, odbędzie się w 12 i 13 stycznia 2013 roku. Uczestniczyć w nim będą profesor Joanna Walaszek oraz dyrektor naukowy Instytutu Grotowskiego - profesor Dariusz Kosiński.

Ludwik Flaszen to uczestnik i świadek wielkiej epoki teatru. Najbliższy współpracownik Jerzego Grotowskiego, współzałożyciel Teatru Laboratorium, z którym związany był przez cały okres jego istnienia (1959-1984), a po samorozwiązaniu teatru przeniósł się do Paryża. Został praktykiem, prowadząc doświadczenia parateatralne, warsztaty aktorskie w wielu krajach świata. Jego pierwsza książka Głowa i mur (1958) została skonfiskowana przez cenzurę PRL. Autor Cyrografu - tomu esejów i małych próz o sytuacji jednostki w systemie totalitarnym (pierwsze wydanie 1971, ostatnie - 1996, Kraków; wersja francuska - Paryż 1990). Jego tom szkiców Teatr skazany na magię (Kraków 1983) zawiera teksty oraz wykłady związane ze współpracą autora z Jerzym Grotowskim i jego udziałem w kształtowaniu twórczej doktryny Teatru Laboratorium. W roku 2010 ukazał się jego tom "Grotowski & Company" (w języku angielskim).

Listopadowe spotkania seminaryjne z Ludwikiem Flaszenem odbędą się w piątek i sobotę (23 i 24 listopada) o godz. 17.00 w Sali Teatru Laboratorium. Wstęp wolny.

(-)
Materiał nadesłany
21 listopada 2012
Portrety
Ludwik Flaszen

Książka tygodnia

Carroll, Baum, Barrie. (Mito)biografie i (mikro)historie
Wydawnictwo Universitas
Maciej Skowera

Trailer tygodnia

14. Międzynarodowy Fes...
14 Międzynarodowy Festiwal Teatrów La...