Spotkanie z maestro

Jerzy Maksymiuk

Jerzy Maksymiuk - znany dyrygent, pianista, kompozytor odwiedzi w najbliższy wtorek 22 października Białystok oraz Operę i Filharmonię Podlaską. Okazja jest niecodzienna, bo przy ulicy Odeskiej 1 pokazywany będzie po raz pierwszy publicznie film "Jerzy Maksymiuk".

Film opowiada o przeszłości Maestro Maksymiuka związanej z Białymstokiem, z miejscami bliskimi sercu, takimi jak dom rodzinny, szkoła, przyjaciele, pierwszy kontakt z instrumentem. W filmie można zobaczyć, jak Jerzy Maksymiuk wraz z żoną Ewą, oprowadzają po Białymstoku swoich przyjaciół z BBC Scotish Symphony. Dzięki kamerze będziemy mogli zajrzeć do warszawskiego domu Państwa Maksymiuków, odwiedzić ich ulubione miejsca na warszawskim Żoliborzu czy w Parku Łazienkowskim. 45 minutowy film przeplatany jest zdjęciami archiwalnymi z koncertów w Polsce i Szkocji. Usłyszeć i zobaczyć będzie można także fragment koncertu w Operze i Filharmonii Podlaskiej. Jerzy Maksymiuk skomponował bowiem muzykę do niemieckiego filmu niemego z 1918 roku zatytułowanego "Mania.Historia pracownicy fabryki papierosów". W roli głównej wystąpiła Pola Negri. Podlascy filharmonicy pod batutą samego Mistrza zagrali do filmu na żywo na inaugurację Festiwalu Filmowego CAMERA!TA w październiku 2012 roku.

Scenariusz do filmu "Jerzy Maksymiuk" napisał i reżyserii podjął się Andrzej Brański. Po pokazie filmu odbędzie się spotkanie z Jerzym i Ewą Maksymiukami oraz reżyserem. Wstęp na pokaz i na spotkanie z zaproszeniami, które można odebrać bezpłatnie w kasie Opery i Filharmonii Podlaskiej przy ulicy Odeskiej 1.

Film "Jerzy Maksymiuk", z cyklu "Zatrzymać się w Białymstoku"

Scenariusz i reżyseria: Andrzej Brański

Zdjęcia: Roman Wasiluk, Jacek Wiśniewski

Muzyka: Jerzy Maksymiuk, Marek Papaj, klasyka

Premiera: Opera i Filharmonia Podlaska 22.10.2013, godzina 18.30

Bezpłatne zaproszenia do odebrania w kasie OiFP, ul. Odeska 1

(-)
Materiał Opery
18 października 2013

Książka tygodnia

Stanisława Walasiewicz. Medaliści
Wydawnictwo Bosz
Redakcja: Marzena Jaworska

Trailer tygodnia