Spotkanie z Urszulą Kryger

Osobiście o Moniuszce – cykl spotkań z twórcami

Spotkanie z Urszulą Kryger i Lutosławski Quartet - Salonik Moniuszkowski w Teatrze Wielkim - Operze Narodowej - 13 listopada 2019 (środa), godz 18.00. Prowadzenie: Agata Kwiecińska.

Stanisław Moniuszko słusznie kojarzony jest przede wszystkim z muzyką wokalną. Imponująca liczba skomponowanych pieśni i ważny operowy rozdział jego twórczości pozostają najlepiej znane. Dwusetna rocznica urodzin kompozytora jest jednak znakomitą okazją by przypomnieć także mniej znaną część jego spuścizny – muzykę sakralną, ale też kameralistykę. I właśnie na tej ostatniej skupimy się podczas spotkania, w którym wezmą udział: powracająca do Saloniku Moniuszkowskiego Urszula Kryger i członkowie Lutosławski Quartet – Roksana Kwaśnikowska i Marcin Markowicz.

Okazją jest wspólny koncert Urszuli Kryger i wrocławskiego kwartetu, który odbędzie się w cyklu Znasz-li ten kraj, 17 listopada w Salach Redutowych TW-ON. W programie znajdą się oba kwartety smyczkowe Moniuszki, a także pieśni niemieckich romantyków – Louisa Spohra i Feliksa Mendelssohna na głos z towarzyszeniem małego zespołu kameralnego.

Repertuar pieczołowicie wybrany przez Urszulę Kryger będzie punktem wyjścia do rozmowy o Moniuszce-kameraliście – nie tylko w kontekście pieśni na głos z fortepianem. Wraz z członkami Lutosławski Quartet spróbujemy odpowiedzieć na pytanie jakie inspiracje można odnaleźć w dwóch kwartetach smyczkowych twórcy polskiej opery narodowej.

Jak zawsze czekamy także na pytania publiczności.
Wstęp wolny.

 

Adam Kozal
Materiał organizatora
13 listopada 2019

Książka tygodnia

Bauhaus - nauczanie/nowy człowiek
Wydawnictwo Uniwersytetu Łódzkiego
red. Małgorzata Leyko

Trailer tygodnia

WIELKIE GORĄCE SZYBKIE...
Zapowiedź reżysera.
W jaki sposób powstał wszechświat i c...