Spotkanie z Zygmuntem Miłoszewskim i Marcinem Wroną

cykl Eviva l'arte - Teatr Collegium Nobilium

14 stycznia o godz. 19.00 w Teatrze Collegium Nobilium w cyklu "Evviva l'arte" spotkanie z Zygmuntem Miłoszewskim i Marcinem Wroną: "Literatura na ekranie". Prowadzenie Rafał Sławoń, wstęp wolny.

"Moralność pani Dulskiej" zaadaptowana przez Marcina Wronę zgromadziła w Teatrze Telewizji rekordową publiczność. Scenariusze filmowe jego współautorstwa zdobyły wiele nagród - min. w polskiej i międzynarodowej edycji prestiżowego konkursu Hartley-Merrill. Już dwie książki Zygmunta Miłoszewskiego stały się podstawą scenariuszy filmowych - w tym jedna, Ziarno prawdy, przy udziale autora. Jak się pisze z myślą o ekranizacji? Czy łatwiej przepisać na język filmu dzieło własne czy tekst innego autora? Dlaczego wypracowana w zespołach filmowych idea współpracy ludzi pióra i filmu przestała być wzorem dla twórców? Czy można mówić o jej powrocie? W styczniowej edycji cyklu "Evviva l'arte" o roli literatury, bardzo szeroko pojętej - od tekstu sztuki teatralnej, reportażu, scenariusza, po powieść - w tworzeniu obrazów na małym i dużym ekranie rozmawiać będą Marcin Wrona i Zygmunt Miłoszewski. Reżyser i scenarzysta oraz pisarz, autor kryminałów, nominowany do tegorocznych Paszportów Polityki (których wręczenie odbędzie się w przeddzień spotkania w TCN).

Przed nimi pod szyldem "Evviva l'arte" wystąpili między innymi Eustachy Rylski i Jacek Dehnel, Piotr Fronczewski i Wojciech Pszoniak, Piotr Adamczyk i Borys Lankosz, Joanna Szczepkowska i Jacek Hugo Bader, Agnieszka Holland i Wojciech Fibak, Paweł Mykietyn i Włodek Pawlik, Jan Komasa i Greg Zgliński, Grażyna Torbicka i Tomasz Raczek, Dorota Roqueplo i Allan Starski, Wojciech Marczewski i Maciej Wojtyszko, Juliusz Machulski i Jan Wróbel, Kazimierz Orłoś i Maciej Orłoś, Maja Komorowska i ksiądz Andrzej Luter, Marek Bieńczyk i Maciej Nowak oraz Andrzej Wajda, Jerzy Stuhr, Julia Hartwig i rektor Andrzej Strzelecki.

Dzięki uprzejmości Grupy Wydawniczej Foksal, podczas spotkania będzie można kupić książki Zygmunta Miłoszewskiego.

(-)
Materiał Teatru
14 stycznia 2015

Książka tygodnia

Zero zahamowań
Wydawnictwo: Agora
Michał Rusinek

Trailer tygodnia