Spóźniony gość - KONTRAPUNKT 2010

45. Przegląd Teatrów Małych Form - Kontrapunkt

W niecodziennych okolicznościach przychodzi nam rozpoczynać tegoroczny Kontrapunkt. Trwamy jeszcze w żałobnym nastroju, który w ostatnich dniach ogarnął całą Polskę. W pamięci naszej wciąż żywe są wiadomości i obrazy z ostatnich dni, które w smutku i milczeniu pogrążyły naród.

Z kilkudniowym opóźnieniem witamy dziś Przegląd Teatralny Małych Form Kontrapunkt, czyli jeden z najstarszych festiwali teatralnych, który towarzyszy Szczecinowi niezmiennie już od 45 lat. Jest to niewątpliwie ważne i niezwykle ciekawe wydarzenie kulturalne. Nasz spóźniony gość oferuje nam w tym roku 5 bardzo intensywnie wypełnionych dni. Nie zobaczymy już niestety spektakli z 17, 18 i 19 kwietnia, a zatem tych przewidzianych na Szczecińską Północ Teatrów, Mały Kontrapunkt oraz Kontrabandę. Pomimo skróconego festiwalu, zapowiada się jednak sporo emocji i interesujących spotkań. 

Już dziś, na deser organizatorzy serwują nam wystawę fotografii Wojtka Jabłońskiego, a tuż po niej spektakl warszawskiego Teatru na Woli pt. „Lipiec”. Odtąd, każdego dnia aż do niedzieli będziemy zapoznawać się ze spektaklami konkursowymi wśród których są m.in. „Pani z Birmy” Teatru Polonia, „Mackbeth” wrocławskiego Teatru Pieśni Kozła, „Paranoicy i Pszczelarze” Teatru Ósmego Dnia z Poznania oraz wiele innych… Zwieńczeniem i swego rodzaju ukoronowaniem tego kilkudniowego obcowania ze sztuką będzie pozakonkursowy pokaz spektaklu „Trylogia” Narodowego Teatru Starego z Krakowa.

W tych dniach będziemy brać także udział w imprezach towarzyszących - odbędą się liczne wystawy, pokazy filmów, panele dyskusyjne, performance. W Piwnicy Teatru Kana codziennie czynny będzie Klub Festiwalowy, gdzie podczas intelektualnej dysputy dzielić się będziemy wrażeniami z innymi uczestnikami wydarzeń. 

Prawdziwym novum tegorocznego Kontrapunktu jest tzw. „Dzień Transgraniczny”, (szczecińsko-bröllińsko-berliński), który przewidziano na piątek, 23 kwietnia. Tego dnia zatrzymamy się w Schloss Bröllin, gdzie obejrzymy autorski spektakl belgijskiej performer ki Miet Marlop pt. „Big Heap/Mountain- Proposition 2: Reconstruction” .Podczas tegorocznej edycji obchodzimy bowiem dziesięciolecie współpracy z Międzynarodowym Ośrodkiem Poszukiwań Artystycznych w Schloss Bröllin, gdzie rozpoczęła się współpraca z sąsiadami z Niemiec. W samym Berlinie zobaczymy spektakl „Dritte Generation” grupy młodych niemieckich aktorów oraz przedstawienie Rene Pollescha „Ein Chor irrt sich gewaltig”.

Przy okazji dzisiejszej inauguracji chciałoby się zanucić słowa Psalmu 30: „Zamieniłeś w taniec mój żałobny lament”. Tego właśnie życzyłabym sobie i innym uczestnikom tegorocznych teatralnych spotkań szczecińskich. Chciałabym, abyśmy jak najlepiej spożytkowali dany nam czas, w pełni korzystając z bogatego programu festiwalu. Kontrapunkt 2010 oferuje nam różnorodny, ciekawy repertuar, będący dla nas bez wątpienia prawdziwym rezerwuarem napięć, natchnień, doświadczeń, wzruszeń, doznań i przeżyć kulturalno-artystycznych. 

Pora zaczynać! Cieszę się, że znalazłam się w gronie szczęśliwców, którym dane będzie uczestnictwo w imprezie. Ze względu na towarzyszące mi zniecierpliwienie, pozwolę sobie czym prędzej udać się w ten długo wyczekiwany rejs po świecie teatralnej formy i na tym zakończyć swą kilkuzdaniową zapowiedź tego, co ma właśnie nastąpić…

Marta Winnicka
Dziennik Teatralny Szczecin
20 kwietnia 2010

Książka tygodnia

Opowieści
Wydawnictwo MG
Fiodor Dostojewski

Trailer tygodnia

(F) Paralele
Marek Zimakiewicz
„Paralele”, to inicjatywa Fundacji An...