Środa u Dominikanów

barok we Wrocławiu

29 maja 2013 o godz. 20.00 w ramach cyklu Środy u Dominikanów odbędzie się koncert poświęcony wirtuozowskiej muzyce XVII wieku.

W programie dzieła Heinricha Bibera, Heinricha Döbela, Jacoba Richmanna, Johanna Jakoba Walthera oraz Dietricha Buxtehudego. Wykonawcami koncertu będą: Grzegorz Lalek - skrzypce barokowe, Lilianna Stawarz - pozytyw, klawesyn, Anna Kowalska - teorba, gitara barokowa, Grzegorz Zimak - viola da gamba.

Kolejny koncert, który odbędzie się w Klasztorze OO. Dominikanów, w całości poświęcony zostanie muzyce stanowiącej największe osiągnięcia w sferze wirtuozerii wśród kompozytorów epoki baroku. Heinrich Ignaz Franz Biber (1644-1704) to kompozytor, który wprowadził nowe techniki gry na skrzypcach i violi da gamba, w grze skrzypcowej stosował m.in. metodę polegającą na przestrajaniu strun instrumentu, dzięki czemu można było osiągnąć szczególnie wirtuozowskie efekty, zwłaszcza w grze akordowej i polifonicznej. Dzieła tego kompozytora są rzadko grywane z racji tego, że wymagają od wykonawcy niezwykłej biegłości w grze na instrumencie. Oprócz jego dwóch sonat na koncercie można będzie posłuchać dzieł gdańskiego kompozytora Heinricha Döbela (1650-1693), Jacoba Richmanna (1680-1726) oraz Johanna Jakoba Walthera (1650-1717).

Johann Walther postrzegany jest, obok Bibera i Westhoffa, jako jeden z najwybitniejszych skrzypków wirtuozów XVII wieku.

Dopełnieniem koncertu będzie Sonata D-dur na violę da gamba i b.c. Dietricha Buxtehudego, którego twórczość stanowi szczytowe osiągnięcie północnoniemieckiej szkoły instrumentalnej.

Wrocław, Klasztor OO. Dominikanów, ul. Freta 10 - Sala dawnego refektarza.

Bilety w cenie 30 zł. do nabycia na www.bilety.operakameralna.pl i w kasie biletowej WOK oraz w miejscu koncertu na godzinę przed koncertem.

Program:

Heinrich Ignaz Franz Biber (1644-1704)

- Sonata I na skrzypce i b.c. z cyklu Sonat misteryjnych

- Sonata Representativa na skrzypce i b.c.

Heinrich Döbel (1650-1693)

- Sonata II e-moll na skrzypce i b.c.

- Sonata IV C-dur na skrzypce i b.c.

Jacob Richmann (1680-1726)

Sonata VI a-moll na violę da gamba i b.c.

Johann Jakob Walther (1650-1717)

Serenata na skrzypce i b.c.

Dietrich Buxtehude (ok.1637-1707)

Sonata D-dur na violę da gamba i b.c.

 

Wykonawcy:

Grzegorz Lalek - skrzypce barokowe

Lilianna Stawarz - pozytyw, klawesyn

Anna Kowalska - teorba, gitara barokowa

Grzegorz Zimak - viola da gamba

(-)
Materiał Organizatora
28 maja 2013

Książka tygodnia

Carroll, Baum, Barrie. (Mito)biografie i (mikro)historie
Wydawnictwo Universitas
Maciej Skowera

Trailer tygodnia

14. Międzynarodowy Fes...
14 Międzynarodowy Festiwal Teatrów La...