Środa z Judy Garland i Janosikiem

22. Gliwickie Spotkania Teatralne

11 maja w ramach 22. Gliwickich Spotkań Teatralnych w Ruinach Teatru Miejskiego oraz na scenie GTM przy Nowym Świecie wystawione zostaną "Janosik. Naprawdę prawdziwa historia" Teatru Lalka z Warszawy w reżyserii Łukasza Kosa oraz "Na końcu tęczy" Teatru STU z Krakowa w reżyserii Krzysztofa Jasińskiego

Na końcu tęczy

Sztuka Petera Quiltera traktuje o fenomenie Judy Garland – legendarnej aktorki i śpiewaczki obdarzonej wyjątkowym głosem. Akcja umiejscowiona jest w hotelu Ritz w Londynie w 1968 roku. Śledzimy ostatnie  burzliwe miesiące życia uwielbianej przez fanów gwiazdy. Wnikamy w jej życie prywatne, skomplikowany związek z piątym mężem, Mickeyem Deansem, i jej relację z oddanym akompaniatorem Anthonym Chapmanem. Ozdobą spektaklu są piękne i ponadczasowe piosenki (m.in. „Over the Rainbow”, „The  Nearness of You”, „For Once in My Life”) śpiewane niegdyś przez artystkę.

Janosik. Naprawdę prawdziwa historia

Tematem spektaklu jest żywot i legenda Janosika – historycznego a zarazem mitycznego zbójnika  „równającego świat”, bohatera folkloru Polski, Czech i Słowacji. Spektakl jest też próbą współczesnego odczytania Janosikowego mitu jako historii o ludzkiej potrzebie poszukiwania autorytetów i rzeczników sprawiedliwości.

Przedstawienie jest częścią wielkiego międzynarodowego projektu, w którym obok Teatru Lalka z  Warszawy wzięli udział: Divadlo Drak z Hradec Kralove (Czechy) i Stare Divadlo z Nitry (Słowacja). „Janosik” został nagrodzony za najlepszą reżyserię, twórcze wykorzystanie nowych technologii w realizacji dźwięku oraz za najlepszą rolę kobiecą na XVII Międzynarodowym Festiwalu Teatrów Lalek „SPOTKANIA” –  Toruń 2010.

(-)
Materiały Organizatorów
10 maja 2011

Książka tygodnia

Niebieska Księga z Nebo
Wydawnictwo Pauza w Warszawie
Manon Steffan Ros

Trailer tygodnia

Napój miłosny
Jitka Stokalska
Opera na Zamku w Szczecinie zaprasza ...