Stanisława Celińska wystąpi w Muzeum Literatury

Interpretacja dzieł Mirona Białoszewskiego

Jedna z najpopularniejszych polskich aktorek teatralnych i filmowych wystąpi w Muzeum Literatury, interpretując muzycznie dzieła pisarza, poety i dramaturga Mirona Białoszewskiego.

Aktorka, na co dzień występująca w warszawskim Teatrze Nowym i Teatrze Współczesnym, w 2013 r. nagrała płytę "Nowa Warszawa". Na albumie znalazły się jej interpretacje piosenek, związanych ze stolicą, m.in. "Warszawy" grupy T.Love, "Sen o Warszawie" Czesława Niemena czy utworów autorstwa Wojciecha Młynarskiego i Agnieszki Osieckiej. Aranżerem utworów i pomysłodawcą samego projektu jest pianista Bartek Wąsik. Stanisławie Celińskiej akompaniuje natomiast Royal String Quartet.

Stanisława Celińska urodziła się w 1947 r. przy ulicy Stalowej na warszawskiej Pradze, następnie mieszkała we Włochach, w podwarszawskim Legionowie, na Żoliborzu, przy Marszałkowskiej, na Solcu, Stegnach, na Mokotowie, Grochowie, wreszcie na Ursynowie. Jak pisał Tomasz Cyz w "Dwutygodniku": "Spojrzała miastu w oczy wielokrotnie i chyba dość głęboko, wnikliwie. A jak opowiadała w niejednym przecież wywiadzie, życiu też spojrzała w oczy nieraz i to wszystko nosi w swoim głosie".

Na scenie teatralnej zadebiutowała w 1968 r. Rok później ukończyła Akademię Teatralną im. Aleksandra Zelwerowicza w Warszawie. Występowała w stołecznych teatrach: Współczesnym (1969-74, 1981-83), Nowym (1983-88), Dramatycznym (1989/90) i Studio (od 1995 r.), współpracowała także z Teatrem Kwadrat. W 1986 r. otrzymała Srebrny Krzyż Zasługi a w 1995 r. Nagrodę Artystyczną Polskiej Estrady "Prometeusz". Celińska wystąpiła w takich filmach jak "Krajobraz po bitwie" (1970) Andrzeja Wajdy, "Nie ma róży bez ognia" (1974) w reżyserii Stanisława Barei, "Zaklęte rewiry" (1975) Janusza Majewskiego czy "Panny z Wilka" (1979) Wajdy. Zagrała także w serialach, m.in. w "Alternatywy 4", "Zmiennikach" i "13 posterunku". Ostatnio aktorka wystąpiła w filmie "1920 Bitwa warszawska" (2011) w reżyserii Jerzego Hoffmana.

Aktorka wykonywała już muzyczne aranżacje fragmentów prozy Białoszewskiego. Śpiewała "Pamiętnik z powstania warszawskiego" na koncercie z okazji obchodów 65. rocznicy powstania. Koncert z 2009 r. odbył się w warszawskim Parku Krasińskich. Poza Celińską wystąpiła także Katarzyna Groniec, Robert Więckiewicz, Anna Maria Jopek i Maciej Maleńczuk.

Koncertowi Stanisławy Celińskiej towarzyszy wystawa "Warszawa Białoszewska (te leżenia, latania i transe...)", poświęcona warszawskim wątkom życia i twórczości autora "Pamiętnika z powstania warszawskiego".

(-)
(PAP)
31 lipca 2013

Książka tygodnia

Czas zdrajców
Społeczny Instytut Wydawniczy Znak
Marek Krajewski

Trailer tygodnia