Stare, nowe

"Szabasowa dziewczyna" - reż. Marcin Sławiński - Teatr Żydowski w Warszawie

Meduza? Jarmuszka? Mikidiki? Niełatwo stać się z sziksy "Szabasową dziewczyną".

Nowa propozycja Teatru Żydowskiego w Warszawie to komedia Daniela Simona, amerykańskiego scenarzysty telewizyjnego i nauczyciela komediopisarstwa. Do jego uczniów i dłużników zalicza się sam Woody Allen. Fabuła "Szabasowej dziewczyny" przypomina kurs "Jak zostać Żydem w 30 dni". Tytułowa bohaterka Krystyna pragnie poślubić swojego mężczyznę, Rona Goldberga. Ten próbuje uniknąć sformalizowania związku, zasłaniając się względami religijnymi: jest wyznania mojżeszowego, a Krystyna nie. Miłość jednak przeszkód nie toleruje i Krystyna decyduje się przejść na judaizm. Przed nią wiele pomyłek językowych i gaf, a jej przygotowania do egzaminu przed komisją rabinów są naprawdę smaczne i pouczające! Świetnie prezentuje się tutaj Sylwia Najah ze wspaniałą vis comica oraz jej partner Marek Ślosarski - na co dzień aktor Teatru Powszechnego w Łodzi. Nie sposób też nie docenić rodzajowych scen trzech rabinów, które momentami przypominają słynny "Sęk" kabaretu Dudek.

Premiera odbyła się w gościnnej sali Klubu Dowództwa Garnizonu w Warszawie, w którym niedawno pomieszkiwał remontowany Teatr Kwadrat. Co ciekawe, styl spektaklu Marcina Sławińskiego bardzo przypomina produkcje Kwadratu. Może chodzi o to, że reżyser rzeczywiście pracował w obu teatrach, a może o to, jak bardzo rozwijają się aktorzy Żydowskiego, szukając swojego miejsca w nowych konwencjach i autotematycznych sztukach.

Pod pozorem komediowego tekstu Simon zadaje ważne pytania o "przestarzałe obrzędy i obyczaje", jak mówi Ron. Co oznacza dziś szabat? Czy Bóg naprawdę zobaczy, że zapaliliśmy światło w piątkowy wieczór po zachodzie słońca? Może warto chronić prastare rytuały do czasu, gdy lepiej będzie widać, co nam przyniosła przygoda z nowoczesnością? Wszyscy możemy sobie zadawać podobne pytania.

Kamila Łapicka
wSieci
26 stycznia 2017

Książka tygodnia

Trening fizyczny aktora. Od działań indywidualnych do zespołu
Wydawnictwo Biblioteki PWSFTviT
Rodowicz Tomasz, Jabłońska Małgorzata, Toneva Elina

Trailer tygodnia