Startujemy za 3...2...1...

"Podróż nie z tej ziemi" - reż. Aleksandra Jakubczak - Teatr Animacji w Poznaniu

W sobotę odbyła się premiera, to znaczy lot w kosmos. Wygodnie rozsadzeni widzowie zostali pasażerami, a podróż okazała się być iście kosmiczna i poprowadziła do najdalszych oraz najciemniejszych zakamarków naszego wszechświata. Do czego ta wyprawa służy i o czym tak naprawdę chcą nam opowiedzieć twórczynie: Kamila Oleksiak, autorka tekstu oraz reżyserka Aleksandra Jakubczak?

Historia przedstawia znany schemat podróży, w którą wyrusza grupa nowo poznanych przyjaciół. Całą misją dowodzi żółwica Roza (Zuzanna Łuczak Wiśniewska), dołącza do niej, przed chwilą poznana, Ćma Aneta (Aleksandra Leszczyńska), a także żądny przygód Kret (Igor Fijałkowski) i Nieznośne Dziecko (Artur Romański). Załoga statku ma do wypełnienia misję generała, ale w wyniku przygód, które spotykają grupę przyjaciół po drodze, to narzucone zadanie schodzi na dalszy plan, a każdy członek grupy szuka roli dla siebie lub realizuje wcześniej założone cele. Zanim jednak odpowiedzą na dręczące ich pytania, będą musieli skonfrontować się z mieszkańcami kosmosu...

Zabawa wiedzą
„Podróż nie z tej ziemi" to wyprawa w kosmos pełna ciekawostek dotyczących Układu Słonecznego i funkcjonowania naszego wszechświata. Elementy edukacyjne podane są w bardzo przystępny sposób. Widzowie wybrali się w podróż razem z osobliwą załogą, a jednocześnie dostają porcję wiedzy, którą można pogłębiać, dzięki materiałom edukacyjnym dostępnym na stronie Teatru Animacji. W mapie kontekstów, która znajduje się pod opisem spektaklu, można znaleźć inspiracje, zalecenia dalszych lektur i zadania. Po co kończyć podróż po oklaskach, skoro można ją kontynuować w domu?

Lot z turbulencjami
Atmosfera ekscytacji i chęć podążania bohaterami trwa mniej więcej do połowy spektaklu, bo w pewnym momencie brakuje paliwa na dalszą podróż. W pierwszej części inscenizacja opierała się na odkrywaniu kart, poznawaniu bohaterów i bogactwie zabaw słownych, jednak kiedy przychodzi do objaśnień i dokańczania rozpoczętych wątków, to pojawiają się turbulencje.

Podczas samego lotu więzi między bohaterami powinny się zacieśniać, tak by widz mógł im uwierzyć, a w trudnej sytuacji współczuć, ale tutaj tego zabrakło. Spektaklowi nie brakuje humoru, łączenia różnych form i szukania nieoczywistych rozwiązań sytuacji i jak największego urozmaicenia. Być może właśnie ta pogoń za efektami sprawia, że momenty poważniejsze nie wybrzmiewają w pełni, pozostawiając wrażenie niedokończonych.

Wspólna podróż
Najnowsza premiera Teatru Animacji okazuje się wspólną podrożą dla widzów młodszych i starszych. Spektakl porusza wiele wątków, które wymagają od rodziców większego zaangażowania niż bierne uczestnictwo w spektaklu dla dzieci. „Podróż nie z tej ziemi" w reżyserii Aleksandry Jakubczak stanowi interesującą syntezę wplataniem elementów edukacyjnych w zabawę i sprowokowaniem rodzica do rozmowy z dzieckiem, zaspakajania jego ciekawości i odpowiadania na jego pytania.

Należy – jak Kret – kontynuować kopanie...

Natasza Thiem
Dziennik Teatralny Poznań
7 lutego 2023

Książka tygodnia

Janusz Warmiński i jego Teatr Ateneum
Teatr Ateneum im. Stefana Jaracza w Warszawie - Wydawnictwo
Aneta Kielak-Dudzik

Trailer tygodnia