Statek błaznów w sobotę przybije do portu

"Statek błaznów" - reż: Piotr Tomaszuk - Wrocławski Teatr Lalek

Sobotnia światowa prapremiera "Statku błaznów", sztuki napisanej i wyreżyserowanej przez Piotra Tomaszuka na motywach poematu Sebastiana Branta, jest zapowiadana jako największe przedsięwzięcie artystyczne w dziejach Wrocławskiego Teatru Lalek.

Piotr Tomaszuk, założyciel i reżyser słynnego Towarzystwa "Wierszalin" z Supraśla, obiecuje, że czeka nas wspaniałe widowisko teatralno-muzyczne z efektownymi songami, dynamicznymi akcjami scenicznymi i sekwencjami tanecznymi. Zobaczymy na scenie błaźnice i błaznów przebranych za siedem grzechów głównych, cztery żywioły, cztery cnoty kardynalne oraz Adama i Ewę, dzięki którym dopełni się los ludzkości. To pasażerowie statku kierowanego przez czterech jeźdźców Apokalipsy, czyli Wojnę, Zarazę, Głód i Śmierć. "Dla pożytku i zbawiennej nauki, / Napomnienia, ukrzepienia mądrości, / Także dla potępienia błazeństw, błędu i głupoty / Zebrał was na tej galerze / Doktor praw obojga" - tłumaczy im Kapitan.

Zostaną rozliczeni ze swoich grzechów i przywar. "Przyjdzie ostateczny sąd, / że nie chcemy światła łaski.../ Na świat zejdzie ciemna noc, / jakiej człowiek nie znał żaden.../ Przyjdzie ostateczny sąd! / Okręt w górę i na dno" - zapowiada Kapitan, który zatapiając wszystkie grzechy świata, chce go urządzić na nowo.

- Motyw statku błaznów został w spektaklu uwspółcześniony - błazen nie jest już średniowiecznym głupcem, ale kimś, kto nałożył maskę i kostium po to, by odgrywać przed innymi ludźmi swoje życie - tłumaczy Tomaszuk. Zapowiada też, że w postaciach błaznów zobaczymy samych siebie, gdyż - jak powiedział w wywiadzie dla "Dialogu" - "wszyscy jesteśmy na tym statku. Zostaliśmy przed chwilą stłoczeni na ławach". To może być dla nas ciekawe doświadczenie, bo "my dzisiaj nie lubimy być pouczani, a sztukę za wszelką cenę chcemy odrywać od jej - niegdyś tak oczywistej - wychowawczej i dydaktycznej funkcji".

Autorem scenografii spektaklu jest Paweł Dobrzycki, malarz i jeden z najbardziej znanych polskich scenografów teatralnych. Odwołuje się ona do grafik Albrechta Dürera, które zdobiły pierwsze wydanie dzieła Branta, wydrukowane w Bazylei w 1494 roku.

** Piotr Tomaszuk , „Statek błaznów” na motywach „Okrętu błaznów” Sebastiana Branta w przekładzie Andrzeja Lama.

Reżyseria: Piotr Tomaszuk, scenografia: Paweł Dobrzycki , muzyka: Piotr Nazaruk, ruch sceniczny: Maciej Prusak , asystent reżysera: Jacek Radomski

Występują: Kamila Chruściel, Józef Frymet, Radosław Kasiukiewicz, Marek Koziarczyk, Agata Kucińska, Konrad Kujawski, Patrycja Łacina-Miarka, Tomasz Maśląkowski, Grzegorz Mazoń, Magdalena Morawiak, Jacek Radomski, Anna Skubik, Marek Tatko.

Projekt zrealizowany ze środków i pod honorowym patronatem ministra kultury i dziedzictwa narodowego w ramach "Wrocław Europejską Stolicą Kultury 2016". 

bm
Gazeta Wyborcza Wrocław
22 stycznia 2010

Książka tygodnia

Niebieska Księga z Nebo
Wydawnictwo Pauza w Warszawie
Manon Steffan Ros

Trailer tygodnia

Napój miłosny
Jitka Stokalska
Opera na Zamku w Szczecinie zaprasza ...