Statuetka Ariona dla Haliny Żychal-Szymańskiej

Opera Krakowska w Krakowie

Po premierowym spektaklu "Cyganerii" G. Pucciniego w Operze Krakowskiej (25.09.2015), Halina Żychal-Szymańska, wspaniała artystka krakowskiej sceny operowej, odebrała statuetkę Ariona, przyznawaną przez ZASP.

Artystka została nagrodzona za wybitne osiągnięcia w sztuce wokalnej i reżyserskiej na scenach teatrów operowych oraz za całokształt pracy artystycznej, a także działalność na rzecz ZASP-u. Nagrodę wręczyli Wacław Jankowski i Krzysztof Górecki.

Statuetka Ariona, której patronem jest mityczny poeta i kitarzysta grecki, jest najważniejszą nagrodą Sekcji Teatrów Muzycznych ZASP, przyznawaną podczas Dnia Śpiewaka, święta środowiska artystów opery, operetki i musicalu.

Halina Żychal-Szymańska, wybitna mezzosopranistka kreowała rolę Magdaleny w pamiętnym spektaklu "Rigoletto" G. Verdiego, którym Opera Krakowska zainaugurowała swoją działalność w 1954 roku. Solistką Opery Krakowskiej została jeszcze podczas studiów u profesora Włodzimierza Kaczmara w Krakowskiej PWSM. Artystka pozostała wierna krakowskiej scenie operowej, jako wykonawczyni partii mezzosopranowych, a także jako asystent kolejnych reżyserów i samodzielny reżyser.

Jacek Chodorowski w książce "Polscy śpiewacy" przytacza treść artykułu poświęconego artystce w "Gazecie Krakowskiej" (15/16.12.2001):

Jej zawodowe życie rozwijało sie harmonijnie. Ma na swym koncie około 30 partii solowych. Była m.in. Jadwigą i Cześnikową w "Strasznym dworze", tytułową Carmen, Księżną Eboli w "Don Carlosie", Dulcyneą w "Don Kichocie", Olgą w "Eugeniuszu Onieginie", Judytą w operze Bartoka "Zamek księcia Sinobrodego", Lady Pamelą we "Fra Diavolo", Suzuki w "Madama Butterfly", Karczmarką i Nianią w "Borysie Godunowie" i Martą w "Fauście".

Krytycy z uznaniem oceniali jej walory głosowe i sceniczne: muzykalność, sumienne przyswojenie sobie trudnego tekstu (Judyta), duża sprawność w przygotowaniu partii, rutyna sceniczna (Carmen), inteligentny komizm w granicach umiaru, przy bardzo dobrym śpiewie, staranność i przejęcie w opracowaniu swojej partii (Olga). Bardzo efektowną postać stworzyła Halina Żychal-Szymańska jako Dulcynea ().

(-)
Materiał organizatora
30 września 2015

Książka tygodnia

Trailer tygodnia