Stop! Coś umarło

Uroczysta lamentacja nad samym sobą

Melancholia zbliża się do naszego życia, zbliża się do naszych myśli, do naszych serc, jesteśmy gotowi czekać na nią, przeraża nas ten stan, żyjemy w niezdrowym lub na odwrót... podniecenie.

Premiera "Lamentu", 15 września o godz. 19:30 w Białostockim Teatrze Lalek odbędzie się premiera spektaklu "Lament" w reżyserii Mikołaja Mikołajczyka.

Melancholia zbliża się do naszego życia, zbliża się do naszych myśli, do naszych serc, jesteśmy gotowi czekać na nią, przeraża nas ten stan, żyjemy w niezdrowym lub na odwrót... podniecenie.

Epitafium może będziemy budować albo uroczyste rytuały smutku i żałoby, po tym, co odeszło i po tych wszystkich, których już z nami nie ma. W pełni doświadczając cierpienia i epatując nim w ekshibicjonistycznym uniesieniu zbliżamy się do człowieka, zbliżamy się do samych siebie. Stan umysłu czy stan emocji to zaraźliwa propaganda bólu i współczucia. Przeżywamy i jesteśmy "tu" każdym naszym spotkaniem lub jego brakiem. Przez nasze serca przepływa tęsknota za tym, co niewyrażalne. Jesteśmy gotowi na walkę o piękno, nawet w tak tragicznych dla nas chwilach Poprawiać rzeczywistość to jak rywalizować z Bogiem o prymat piękna nad naturalnością i jej kolejami rzeczy. Naszym obowiązkiem jako artystów jest budowanie nowych i zjawiskowo wyszukanych w formie - światów. Nasz wewnętrzny pulsacyjny krwioobieg myśli i przeżyć, staje się emocjonalnym krzykiem scenicznej narracji a kontemplacyjny obrządek smutku przeinacza się w religijne misterium bluźnierczych rytmów i kontrapunktów. Te stany emocjonalnego zapomnienia budujemy iście metaforycznym pięknem i perwersyjnym działaniem. Spowolniony i niekończący się ruch, jakieś piękne i zjawiskowo nierzeczywiste długie suknie przypominające ornaty kapłana odprawiającego dziwne zaklęcia, modlitwy i nabożeństwa, stają się uroczystą lamentacją nad samym sobą, bliskimi i otaczającym światem, nieokreśloną i nieskończoną wibracją taneczną.

I brakuje w tym wszystkim kategorycznej koncentracji, która może widza wciągnąć w zbiorową medytację i kontemplację ruchu zespolonego z muzyką.

Jesteśmy albo tym co już się wydarzyło, było dosłownie wczoraj albo w niepokoju podekscytowani i przerażeni oczekujemy jutra. Stop! Coś umarło.

Premiera "Lamentu", 15 września o godz. 19:30 w Białostockim Teatrze Lalek.

Mikołaj Mikołajczyk
Materiał Teatru
13 września 2019

Książka tygodnia

Opowiedzieć historię. Polska dramaturgia współczesna po 2006 roku
Wydawnictwo Uniwersytetu Łódzkiego
redakcja: Joanna Królikowska i Weronika Żyła

Trailer tygodnia

Przemilczenia
Joanna Marcinkowska
U Joanny Marcinkowskiej nieodzownym e...