Streaming premiery „Fidelia” w Operze Bałtyckiej

"Fidelio" - reż. Michael Sturm - Opera Bałtycka w Gdańsku

W tym roku przypada 250. rocznica urodzin Ludwiga van Beethovena. Pandemia koronawirusa pokrzyżowała realizację wielu zaplanowanych z tej okazji wydarzeń i uroczystości, jednak Opera Bałtycka zdecydowała się sięgnąć po jedyną operę kompozytora i wystawić ją na początku nowego sezonu artystycznego. Premiera zaplanowana jest na 3 października, dokładnie w dniu 30. rocznicy zjednoczenia Niemiec, jednego z wydarzeń, które rozstrzygnęły o politycznym obliczu współczesnej Europy.

Reżyserię spektaklu powierzono Michaelowi Strumowi, który sięga po przykład rodzącej się „Solidarności" oraz innych ruchów, które zapowiadały kształtowanie się nowego projektu Europy jako splotu państw wzajemnie od siebie zależnych i współpracujących w imię bardziej sprawiedliwego porządku społecznego. Ważnym wątkiem poruszanym zarówno przez realizatorów, jak i Beethovena, jest kwestia miłości oraz poświęcenia dla drugiej osoby.

Premierowy spektakl będzie streamingowany w Internecie, a bielty na wydarzenie online będzie można kupić za pośrednictwem portalu Bilety24.

W obsadzie przedstawienia Łukasz Konieczny / Bogdan Kurowski (Rocco), Ewa Tracz / Ewa Majcherczyk (Marcelina), Jacek Laszczkowski / Tomasz Kuk (Florestan), Artur Janda / Leszek Skrla (Pizarro), Maciej Gwizdała / Jan Żądło (Jaquino), Piotr Lempa / Jakub Szmidt (Don Fernando) i Piotr Nowacki, Witalij Wydra jako Więźniowie.

Magdalena Grzybowska
operalovers.pl
28 września 2020
Portrety
Michael Sturm

Książka tygodnia

Niebieska Księga z Nebo
Wydawnictwo Pauza w Warszawie
Manon Steffan Ros

Trailer tygodnia