Strzępka & Demirski - najgłośniejszy spektakl sezonu w Dramatycznym

"W imię Jakuba S."

"Zgarnęli wszystkie najważniejsze nagrody, zdominowali rankingi i podsumowania roku, ergo-coś musi z nimi być nie tak". "Jak zwykle sprawni twórcy w dynamicznym, niemal teledyskowym przedstawieniu zdołali zgromadzić najważniejsze lęki 30-latków". "Spektakl kpi z gry pozorów i fałszywych nadziei tych, którzy marzenia o byciu pierwszorzędnymi Europejczykami karmili caffe latte i tartą z gruszek w galeriach handlowych"- pisali o spektaklu krytycy.

Większość polskiego społeczeństwa ma korzenie na wsi. Ale nie tej dworkowo-ziemiańskiej, tylko tej duszonej pańszczyzną, tej chłopskiej, tej chamskiej. Dlaczego w takim razie w kalendarzu polskich świąt nie ma święta zniesienia pańszczyzny? Czy wolimy myśleć o sobie jako o potomkach tej „lepszej”, szlacheckiej części narodu? Przecież dzisiejsza klasa średnia i ci, którzy do niej aspirują, to potomkowie Jakuba Szeli. Tylko, czy jesteśmy w stanie przyjąć inne tropy tożsamości niż te wyuczone w szkołach, gdzie Szela był mściwym prymitywem i zdrajcą, a jego rabacja jedynie inspirowanym przez austriacką administrację mordem na najlepszych synach narodu polskiego?
Nagrody:
52. Kaliskie Spotkania Teatralne:
główna nagroda aktorska za pierwszoplanową rolę męską dla Krzysztofa Dracza
Międzynarodowy Festiwal Teatralny KONTAKT 2012:
III nagroda, ufundowaną przez Konsula Honorowego Republiki Litewskiej p. Jerzego Bańkowskiego nagroda dla najlepszego aktora dla Krzysztofa Dracza
oraz nagroda „Gazety Wyborczej” za „najbardziej wnikliwe rozpoznanie rzeczywistości”
Wdecha 2011 w kategorii WYDARZENIE – Strzępka i Demirski w Warszawie

(-)
Materiały Teatru
20 października 2012

Książka tygodnia

ahat ilī. Siostra bogów. Sceny dramatyczne
Wydawnictwo słowo/obraz terytoria Sp. z o.o.
Olga Tokarczuk, Zbigniew Mikołejko

Trailer tygodnia