Studenci "filmówki" w obronie Nowego

List otwarty studentów aktorstwa Szkoły Filmowej w Łodzi

Powstał kolejny list otwarty w sprawie Teatru Nowego i Zbigniewa Brzozy. Po dramaturgach i kierownikach literackich, byłych aktorach Teatru Nowego, liderach teatrów alternatywnych czy Piotrze Dejmku głos zabrali studenci aktorstwa łódzkiej Szkoły Filmowej

List otwarty studentów aktorstwa Szkoły Filmowej w Łodzi do Mirosławy Marcheluk

My, studenci wydziału aktorskiego Państwowej Wyższej Szkoły Filmowej Telewizyjnej i Teatralnej im. Leona Schillera w Łodzi, od kilku tygodni z niesłabnącym zdumieniem obserwujemy wydarzenia w Teatrze Nowym im. Kazimierza Dejmka w Łodzi - dewastację instytucji kultury wywołaną rozgrywkami polityczno-personalnymi.

Jako przyszli twórcy jesteśmy przerażeni faktem, że w demokratycznym państwie, w którym jak sądziliśmy żyjemy, może mieć miejsce tego rodzaju nieuzasadniona merytorycznie ingerencja polityczna w sferę artystyczną teatru, niemającą z polityką nic wspólnego. Dlatego z wielką nadzieją przyjmujemy głosy autorytetów środowiska teatralnego, które wobec zaistniałej sytuacji wyraziło swój wyraźny sprzeciw. Tym bardziej jesteśmy zaskoczeni i zdumieni postawą Pani Profesor [Mirosławy Marcheluk], która po ostatnich wydarzeniach przyjęła propozycję objęcia stanowiska p.o. dyrektora artystycznego teatru. W naszych oczach oznacza to akceptację dla wyniszczającej kulturę polityki Pana Prezydenta Jerzego Kropiwnickiego oraz zgodę na ograniczenie wolności twórczej i niezależności teatru.

Zgodnie z Ustawą o szkolnictwie wyższym RP w swoich działaniach uczelnie kierują się zasadami "wolności nauczania, wolności badań naukowych oraz wolności twórczości artystycznej". Wierzyliśmy, że Pani Profesor, jako pedagog Wydziału Aktorskiego PWSFTviT i tym samym nasz autorytet w dziedzinie sztuki, stoi na straży tych zasad. Dziś pozostaje nam tylko z przykrością stwierdzić, że się myliliśmy. Czujemy się oszukani.

Apelujemy do wszystkich autorytetów w dziedzinie teatru w Polsce, do środowisk twórczych, wreszcie, do naszych kolegów ze szkół teatralnych w Krakowie, Warszawie, Wrocławiu i Białymstoku o odzew w sprawie łamania podstawowych zasad wolności twórczej i nieuzasadnionych ingerencji władzy na artystyczną niezależność teatru i innych instytucji kultury.

Krystian Biłko, Dobromir Dymecki, Hubert Jarczak, Kamila Jarosińska, Janusz Komorowski, Marcin Korcz, Romuald Krężel, Aleksandra Krzaklewska, Ewelina Kudeń, Przemysław Kurek, Katarzyna Lenarcik, Witold Łuczyński, Krzysztof Makarewicz, Jan Marcinowski, Daniel Misiewicz, Jakub Mróz, Krzysztof Nowiński, Maciej Pesta, Wojciech Stolorz, Ewa Suchanek, Piotr Trojan, Justyna Wasilewska, Katarzyna Wianecka, Magdalena Woźniak, Martyna Zaremba, Mateusz Znaniecki.

Studenci
Gazeta Wyborcza Łódź
28 sierpnia 2009
Portrety
Zbigniew Brzoza

Książka tygodnia

Trailer tygodnia