Studenci mają głos

Młodzi adepci sztuki wokalnej na scenie Opery Krakowskiej

Akademia Muzyczna w Krakowie i Opera Krakowska serdecznie zapraszają na galę operowo-operetkową pod nazwą „Studenci mają głos". Wśród solistów wystąpią studenci Wydziału Wokalno-Aktorskiego krakowskiej Akademii, a Orkiestrę Opery Krakowskiej poprowadzi Tomasz Tokarczyk.

"Ideą Władz Wydziału Wokalno-Aktorskiego jest umożliwienie studentom-śpiewakom działań artystycznych w przestrzeni prawdziwego teatru operowego, co powoduje konfrontację ich możliwości z wymaganiami scenicznymi, orkiestrowymi, przestrzennymi i akustycznymi opery jako takiej." – tłumaczy dr hab. Jacek Ozimkowski i dodaje: "Współpraca z Operą Krakowską daje także możliwość zaistnienia w operowym środowisku artystycznym, a co za tym idzie, bycia poznanym nie tylko poprzez pryzmat przesłuchań. Praca podczas zajęć w czasie trwania projektu artystycznego daje możliwość szerszego poznania studentów przez Dyrekcję Opery Krakowskiej, co w wielu przypadkach kończy się odkryciem nowych talentów i nawiązaniem współpracy artystycznej na gruncie zawodowym."

Koncert jest kolejnym przykładem współpracy między Operą Krakowską a Akademią Muzyczną. Studenci krakowskiej uczelni występowali już w "Weselu Figara" Wolfganga Amadeusza Mozarta w reżyserii Laco Adamika pod kierownictwem muzycznym prof. Jacka Delekty, ówczesnego prorektora Akademii, a także w spektaklu edukacyjnym "Opera b/o" w reżyserii Włodzimierza Nurkowskiego. W 2016 roku obie instytucje zaprezentowały "Straszny dwór" Stanisława Moniuszki.

Już 16 lutego usłyszymy studentów wykonujących najsłynniejsze arie i sceny z takich dzieł, jak: "Zemsta nietoperza", "Tosca", "Madama Butterfly", "Księżniczka czardasza", "Lakmé", "Carmen" i wiele innych. To twardy orzech do zgryzienia, bowiem arie z tych arcydzieł wykonywali i wciąż wykonują najsłynniejsi śpiewacy na scenach i estradach całego świata. Teraz zmierzą się z nimi młodzi adepci sztuki wokalnej.

Gala odbędzie się w sobotę 16 lutego o 18:30 w Operze Krakowskiej. Bilety w cenie 25 zł, 10 zł (ulgowe) oraz 5 zł – wejściówki dla studentów i uczniów za okazaniem legitymacji – do nabycia w Kasie Opery Krakowskiej. Ilość miejsc ograniczona.

Mateusz Ciupka
Materiał Opery
14 lutego 2019

Książka tygodnia

Ale musicale! Złote stulecie 1918-2018
Wydawnictwo Marginesy
Daniel Wyszogrodzki

Trailer tygodnia