Studenci o wolności w Piwnicy Kany

"Wolność" - wystawa plakatów studentów i pedagogów Akademii Sztuki w Szczecinie

Ośrodek Teatralny Kana oraz Wydział Sztuk Wizualnych Akademii Sztuki w Szczecinie zapraszają 14 marca (piątek) o godzinie 21:00 po spektaklu "Moskwa-Pietuszki" do Piwnicy Kany na otwarcie wystawy "Wolność".

Na wystawie w Piwnicy Kany będzie można zobaczyć, z czym dzisiaj studentom Akademii Sztuki kojarzy się słowo WOLNOŚĆ. Młodzi ludzie nie muszą już walczyć o nią na barykadach. Dla nich wolność może być pułapką, natłokiem dróg, które można wybrać, banalnym zdjęciem obrączki ślubnej lub wolnością wyboru pomiędzy handlowymi dyskontami.

Znajdą się tu także cztery skromne plakaty pedagogów z Akademii zaprojektowane spontanicznie do akcji "Uwolnić Antona Stogova". Podczas trwania Majdanu w Kijowie został aresztowany młody grafik. Jego koledzy w internecie zaapelowali do grafików z całego świata o nadsyłanie projektów plakatów wzywających do jego uwolnienia. Apel ten pojawił się na stronie posterpage.ch wraz z plakatem Lexa Drewinskiego, który jako juror Biennale Plakatu wręczał nagrodę ukraińskiemu artyście. Na apel odpowiedziało wielu artystów z całego świata, między innymi pedagodzy Akademii Sztuki: Agnieszka Dajczak, Justyna Machnicka i Leszek Żebrowski. Artyści z Kijowa zorganizowali na ulicach happening z plakatami. Nie wiemy, czy to sprawiło, że Anton wyszedł z aresztu, wiemy tylko, że plakat to sztuka, która nie zna granic i może wiele osiągnąć, nawet walczyć o wolność. Najważniejsze w tym wszystkim jest to, że Anton nie jest w areszcie. (prof. Leszek Żebrowski)

14 marca|piątek|21.00|Piwnica Kany

Wystawę można oglądać przez miesiąc, do 15 kwietnia, codziennie od godziny 12.00.

(-)
Materiał Teatru
12 marca 2014

Książka tygodnia

Trailer tygodnia