Studniak i Możdżer zaprzeczają

Przegląd Piosenki Aktorskiej we Wrocławiu

Jednym z pierwszych wydarzeń tegorocznego PPA będzie nowe przedstawienie "Takotojestitako" spółki artystycznej Cezary Studniak - Leszek Możdżer

Przegląd Piosenki Aktorskiej generuje nowe, zupełnie premierowe sytuacje. Jednym z takich wydarzeń jest dzisiejsze przedstawienie "Takotojestitako", wspólnego przedsięwzięcia aktora Cezarego Studniaka i pianisty jazzowego oraz kompozytora Leszka Możdżera. Jak zgodnie podkreślają obaj twórcy, u podstaw spektaklu leży ich długoletnia, nie tylko artystyczna przyjaźń.

Autorem idei przedstawienia jest Cezary Studniak: - Zobaczyłem, że w moim życiu, pewnie tak jak w życiu wszystkich nas, jest strasznie dużo zaprzeczeń. Zaczęło mnie to męczyć, zastanawiać i chyba chciałem to jakoś oswoić. Pomyślałem, że może właśnie to być atrakcyjnym tematem spektaklu. "Takotojestitako" to próba analizy, roztrząsania zjawiska, jakim jest samo zaprzeczenie.

Prace nad "Takotojestitako" trwały praktycznie cały rok.

Cezary Studniak: - Tworzyliśmy dość swobodnie i przez to wiele rzeczy tradycyjnie robiliśmy na ostatnią chwilę. Pomysł co prawda powstał rok temu, ale zarówno muzyka, jak i warstwa literacka powstawały długo i niespiesznie.

Studniak napisał słowa do jedenastu z trzynastu piosenek z tego przedstawienia, dwa teksty są autorstwa Leszka Możdżera, który także skomponował wszystkie utwory. - Leszek jest kojarzony z jazzem, ale muzyka z "Takotojestitako" zdecydowanie nie jest jazzowa. Zaskoczeni będą ci, którzy liczą na klasyczne "możdżerowe" granie, to raczej kompozycje bardziej popowe z przewagą ładnych melodii - mówi Studniak.

Na scenie pojawią się sekcja rytmiczna, kwartet smyczkowy i chórek, w którym zaśpiewa również zasiadający za klawiszami Możdżer. Jako solista wystąpi Studniak, któremu w niektórych piosenkach towarzyszyć będzie Justyna Antoniak. Całość będzie oprawiona w lekko cukierkową scenografię, która wraz z kostiumami, nawiązywać będzie do atmosfery ze świata pluszowych zabawek, włóczki i kolorowych wycinanek.

Rafał Zieliński
Gazeta Wyborcza Wrocław
20 marca 2009

Książka tygodnia

Teatr bliskiego kontaktu
Wydawnictwo Uniwersytetu Łódzkiego
Katarzyna Kalinowska, Katarzyna Kułakowska, Emilia Zimnica-Kuzioła, Ewelina Wejbert-Wąsiewicz

Trailer tygodnia