Styczeń z "Hamletem" Wyspiańskiego

W Instytucie Grotowskiego spotkania i wykład na ten temat

Jeszcze niedawno we Wrocławiu gościli najwięksi mistrzowie światowego teatru w ramach festiwalu „Świat miejscem prawdy”. W nowym roku miłośników teatru czekają również wspaniałe wydarzenia. Już w styczniu w Instytucie Grotowskiego odbędą się spotkania i wykład na temat „Hamleta” oraz Stanisława Wyspiańskiego.

Nowy rok już od samego początku zapowiada się interesująco pod kątem propozycji kulturalnych. Miłośników teatru z pewnością ucieszy fakt, że Wrocław po raz kolejny odwiedzi najbliższy współpracownik Jerzego Grotowskiego i współzałożyciel Teatru Laboratorium – Ludwik Flaszen [na zdj.]. W najbliższą sobotę i niedzielę (12 i 13 stycznia) odbędą się kolejne dwudniowe spotkania na temat mitów założycielskich Zachodu, których nośnikiem jest teatr. Cykl comiesięcznych seminariów „Akropolis, Faust, Hamlet. W teatrze mitów europejskich" rozpoczął się w listopadzie. W styczniowej, ostatniej już odsłonie cyklu, Ludwik Flaszen podejmie dialog na temat „Hamleta" z profesor Joanną Walaszek oraz profesorem Dariuszem Kosińskim. Spotkania, podobnie jak poprzednio, przybiorą charakter otwartej dyskusji, do udziału w której zaproszona jest także publiczność.

Natomiast w piątek (11 stycznia) odbędzie się kolejny wykład w ramach kursu wiodącego Otwartego Uniwersytetu Poszukiwań „Wielka? Reforma? Teatru?". Tym razem w centrum zainteresowania znajdzie się wybitny polski reformator, Stanisław Wyspiański. Profesor Dariusz Kosiński zaprezentuje wykład, podczas którego na przykładzie tragicznej historii artysty pokaże, jak zabójcze i szkodliwe mogą być historyczne klasyfikacje. Tytuł wykładu brzmi „Wyspiański i Wielka Reforma – historia nieporozumień".

Również z „Hamletem" związane będą warsztaty dla grupy roboczej w ramach Otwartego Uniwersytetu Poszukiwań, które odbędą się w sobotę (12 stycznia). Przedmiotem spotkania będzie wspólna analiza studium o „Hamlecie" Stanisława Wyspiańskiego. Profesor Dariusz Kosiński podejmie dyskusję na temat praktyki teatralnej w wyobrażeniu Wyspiańskiego. Nie będzie ona jednak rekonstruowana na podstawie tekstu, a jedynie nim zainspirowana. Uczestnicy podczas dyskusji pozwolą sobie na włóczęgę i błądzenie – co sugeruje tytuł warsztatów: Labirynty „Hamleta".

Wykład o Wyspiańskim odbędzie się w piątek (11 stycznia) o godz. 18.00 w Sali Kinowej Instytutu Grotowskiego, na spotkania seminaryjne z Ludwikiem Flaszenem organizatorzy zapraszają w sobotę i w niedzielę (12 i 13 stycznia) o godz. 17.00 do Sali Teatru Laboratorium. Wstęp na wszystkie wydarzenia jest wolny.

Więcej informacji na www.grotowski-institute.art.pl

(-)
Materiał Instytutu
9 stycznia 2013

Książka tygodnia

Niebieska Księga z Nebo
Wydawnictwo Pauza w Warszawie
Manon Steffan Ros

Trailer tygodnia

Napój miłosny
Jitka Stokalska
Opera na Zamku w Szczecinie zaprasza ...