Sukces uczennicy szkoły baletowej

Youth America Grand Prix

Sukces uczennicy szkoły baletowej w finale Youth America Grand Prix

Sukces uczennicy szkoły baletowej w finale Youth America Grand Prix

Uczennica Ogólnokształcącej Szkoły Baletowej im. Feliksa Parnella w Łodzi Emilia Sambor znalazła się wśród najlepszych w finale Międzynarodowego Konkursu Youth America Grand Prix 2013 w Nowym Jorku. W finale wystąpiła także inna uczennica łódzkiej szkoły Hanna Szychowicz.

Konkurs Youth America Grand Prix zainicjowany został w 1999 roku przez dwóch byłych tancerzy słynnego Baletu Bolszoj. Jest to największy na świecie stypendialny konkurs baletowy dla uczniów w wieku 9-19 lat. Odbywa się co roku i jest otwarty dla wszystkich narodowości.

W tegorocznym finale wystąpiły dwie uczennice łódzkiej szkoły baletowej - Emilia Sambor i Hanna Szychowicz. Sambor wygrała w ub. roku paryski półfinał konkursu w kategorii tańca klasycznego, a Hanna Szychowicz zajęła trzecie miejsce w kategorii tańca współczesnego - obie w grupie wiekowej 12-14 lat.

W nowojorskim finale wystąpiły w sumie 123 uczestniczki z całego świata. Do ścisłego finału awansowało 25 z nich - w tym Emilia Sambor.

- Spośród nich jury wyłoniło i wyróżniło TOP 12, czyli najlepsze z najlepszych - i w tym elitarnym gronie także znalazła się Emilia, jako jedyna uczestniczka z Europy - poinformowała w czwartek PAP rzeczniczka marszałka województwa łódzkiego Joanna Blewąska.

Uczennica IV klasy łódzkiej szkoły baletowej otrzymała propozycje nauki w szkole Johna Franco w Stuttgarcie oraz w szkole baletowej w Monachium. Już wcześniej młoda artystka otrzymała propozycje kontynuacji nauki w trzech innych renomowanych szkołach w Monako, Paryżu i w Wiedniu.

Obie uczennice łódzkiej szkoły baletowej są stypendystkami marszałka województwa łódzkiego.

Jak podaje Urząd Marszałkowski w Łodzi stypendia artystyczne marszałka województwa przyznawane są od 2008 r. Tegoroczne stypendia w kategorii młody twórca (w wysokości 16-17 tys. zł) otrzymały trzy osoby, a kategorii uczeń (od 3 do 10 tys. zł) - 18 osób. W budżecie samorządu województwa na ten cel przeznaczono w tym roku 150 tys. zł.

(-)
(PAP)
26 kwietnia 2013

Książka tygodnia

Pokusa przebaczenia
Oficyna Literacka Noir Sur Blanc
Donna Leon

Trailer tygodnia