Sukces wałbrzyskiego teatru
Teatr Lalki i Aktora w WałbrzychuTeatr Lalki i Aktora jako jedyny z Polski zakwalifikował się na Międzynarodowy Festiwal Teatrów Lalkowych Krajów Unii Europejskiej EUROFEST 2012.
Międzynarodowy Festiwal Teatrów Lalek Krajów Unii Europejskiej im. Roberta Schumana EUROFEST III 2012 - to kolejna edycja festiwalu, który na trwale wpisał się w krajobraz kulturalny miasta i regionu. W festiwalu weźmie udział 19 teatrów lalkowych z krajów Unii Europejskiej, co umożliwi wymianę doświadczeń, nawiązanie twórczych przyjaźni, wzbogaci ofertę kulturalną miasta i będzie okazją do promocji miasta na arenie międzynarodowej. Festiwalowym spektaklom towarzyszyć będą liczne imprezy, jak np. "wystawa dorobku scenograficznego PTL "Tęcza" w Baszcie Czarownic, wystawa archiwaliów w Miejskiej Bibliotece Publicznej, koncert Polskiej Filharmonii "Sinfonia Baltica", Baśniowy Korowód teatrów ulicami miasta, a także najważniejsza-sesja naukowa "Kultura jako czynnik integracji europejskiej młodego pokolenia oraz wychowania w duchu wolności, równości i poszanowania tradycji".
Wymiernym efektem sesji naukowej będzie powołanie Europejskiego Centrum Kultury Teatralnej dla Dzieci i Młodzieży EUROCENTRUM", jako dodatkowej komórki organizacyjnej PTL "Tęcza", która zajmować się będzie promocją kultury teatralnej dla dzieci w krajach Unii Europejskiej wymianą artystyczną pomiędzy teatrami, organizowaniem szkoleń, warsztatów dla twórców i sesji naukowych. W trakcie trwania festiwalu odbędzie się również jubileusz 65-lecia PTL "Tęcza".
Festiwal EUROFEST 2012 odbędzie się w dniach 7-11 maja 2012 w Słupsku. Lista teatrów, które zakwalifikowały się na festiwal została już ustalona. Z polskich teatrów zobaczymy tam tylko Teatr Lalki i Aktora z Wałbrzycha, który pokaże "Calineczkę".
Historia Calineczki przedstawiona jest jako opowieść drogi, a jej podróż jako proces dorastania, poznawania świata, zdobywanie wiedzy i gromadzenia wrażeń. Calineczka bezpiecznie pokonuje różnorakie przeszkody w swojej podróży w dorosłość, zachowując jednocześnie własną wrażliwość i prostotę.
Pomysłowa scenografia oraz muzyka Piotra Klimka, współgrająca z koncepcją inscenizacji, będącej uwspółcześnioną wersją klasycznej baśni, nadają klarowną formę bezpretensjonalnej zabawy aktorów z widzami.
Spektakl zdobył Nagrodę Główną na V Świętokrzyskim Festiwalu Teatrów Lalkowych "Brzechwa i inni" w 2010 roku oraz Dyplom Specjalny na V Międzynarodowym Festiwalu Sztuk Współczesnych dla Dzieci i Młodzieży KON-TEKSTY w 2011 roku!