Sukcesy Cząstek kobiety

"Cząstki kobiety" - reż. Kornél Mundruczó - TR Warszawa

Spektakl TR Warszawa „Cząstki kobiety" w reżyserii Kornéla Mundruczó znalazły się w programie dwóch prestiżowych europejskich festiwali: Kunstenfestivaldesarts i Ruhrtriennale.

spektakl TR Warszawa „Cząstki kobiety" w reżyserii Kornéla Mundruczó znalazły się w programie dwóch prestiżowych europejskich festiwali: Kunstenfestivaldesarts i Ruhrtriennale.

„Cząstki kobiety" w reżyserii Kornéla Mundruczó od swojej premiery, która miała miejsce 13 grudnia 2018 roku, zdobywa uznanie publiczności w Polsce, a także krytyczek, krytyków teatralnych, selekcjonerek, selekcjonerów, kuratorek i kuratorów polskich oraz zagranicznych festiwali artystycznych.

Występujący w „Cząstkach kobiety" aktorki i aktorzy otrzymali łącznie siedem nagród (nagrody aktorskie dla Justyny Wasilewskiej i Dobromira Dymeckiego na 12. Międzynarodowym Festiwalu Teatralnym Boska Komedia; nagrody aktorskie dla Dobromira Dymeckiego, Magdaleny Kuty i Justyny Wasilewskiej oraz nagroda specjalna za wybitną rolę epizodyczną dla Moniki Frajczyk przyznane podczas 59. Kaliskich Spotkaniach Teatralnych; Nagroda im. Aleksandra Zelwerowicza za najlepszą kreację aktorską w sezonie 2018/2019 dla Justyny Wasilewskiej). Kornél Mundruczó otrzymał prestiżową Nagrodą im. Konrada Swinarskiego za reżyserię „Cząstek kobiety", a spektakl został uznany przez międzynarodowe jury za najlepsze przedstawienie 12. Międzynarodowego Festiwalu Teatralnego Boska Komedia.

21 marca 2020 roku, w ramach akcji Zostań w domu, nie wychodź z teatru! udostępniona została online rejestracja przedstawienia, którą zobaczyła rekordowa liczba osób – 10 tysięcy widzek i widzów.

Mamy nadzieję, że późną wiosną tego roku spektakl wyruszy w zaplanowane europejskie tournée.

KUNSTENFESTIVALDESARTS W BRUKSELI

Spektakl „Cząstki kobiety" znalazł się w programie Kunstenfestivaldesarts. Cztery pokazy spektaklu TR Warszawa zaplanowane są w weekend otwarcia festiwalu; „Cząstki kobiety" w reżyserii Kornéla Mundruczó mają zostać zagrane w Théâtre Varia 8 i 9 maja 2020 roku o godzinie 20:30 oraz 10 maja 2020 roku o 15:00 i 20:30. Warto dodać, że już po raz drugi spektakl TR Warszawa znalazł się w programie tego prestiżowego europejskiego festiwalu. W ubiegłym roku festiwalowa publiczność w Brukseli zobaczyła „Fantazję" w reżyserii Anny Karasińskiej.

Za program Kunstenfestivaldesarts odpowiada trójka dyrektorów, Dries Douibi, Daniel Blaga Gubbai i Sophie Alexandre. Między 8 a 30 maja 2020 roku w Brukseli zaplanowane są pokazy 34 propozycji z całego świata, w tym 21 światowych premier. Brukselski festiwal jest wiodącym wydarzeniem obszaru sztuk performatywnych w Europie. Na to prestiżowe, międzynarodowe wydarzenie artystyczne rokrocznie przyjeżdża publiczność z wielu zakątków świata, zainteresowana najnowszymi trendami w sztuce.

W obszarze zainteresowań dyrektorów festiwalu są spektakle i projekty artystyczne, które cechuje artystyczny eksperyment i poszukiwania nowego języka performatywnego. W programie tegorocznego festiwalu znaleźli się zarówno twórcy i twórczynie progresywnej fali (znany polskiej publiczności z Malta Festival Poznań 2019 Marokańczyk Radouan Mriziga, koreański artysta Jaha Koo, chilijska twórczyni Amanda Piña, czy pochodzący z Iranu i żyjący w Paryżu Sorour Darabi). W tym roku publiczność w ramach festiwalu zobaczy również m. in. światową premierę projektu włoskiego reżysera Romeo Castellucciego „Bros" (prod. Societas).

W programie Kunstenfestivaldesarts 2020 znalazła się także nowa praca gwiazdy festiwalowych scen – urodzonej w Republice Zielonego Przylądka Marlene Monteiro Freitas, która po światowym sukcesie spektaklu „BACANTES – PRELUDE TO A PURGE" (prod. P.OR.K), wraca do Brukseli z premierą „Mal – Embriaguez Divina" (prod. Münchner Kammerspiele i P.OR.K).

Spektakl TR Warszawa „Cząstki kobiety" węgierskiego reżysera Kornéla Mundruczó prezentowany będzie w weekend otwarcia festiwalu obok takich spektakli jak: „Lavagem" brazylijskiej choreografki Alice Ripoll (prod. Corbelino Cultural) czy „Trzech sióstr" niemieckiej reżyserki Susanne Kennedy (prod. Münchner Kammerspiele).

Nie pierwszy raz spektakle Kornéla Mundruczó prezentowane są na belgijskim festiwalu. W latach 2009-2012 międzynarodowa publiczność miała okazję zobaczyć takie spektakle Mundruczó jak m. in.: "Frankenstein-Project", "Hard to be a God" czy "Hańba".

Szczegółowe informacje na temat Kunstenfestivaldesarts 2020 dostępne są na stronie: https://www.kfda.be/en.

Organizatorzy festiwalu zastrzegają i podkreślają, że pierwotny kształt i program tegorocznego Kunstenfestivaldesarts na pewno nie będą mogły mieć miejsca w czasie walki z epidemią na świecie. Decyzje o możliwych scenariuszach, ostatecznym kształcie festiwalu oraz jego przebiegu zapadną w pierwszej połowie kwietnia.

RUHRTRIENNALE W BOHUM

Drugim prestiżowym festiwalem, w którego programie znalazły się „Cząstki kobiety" w reżyserii Kornéla Mundruczó z TR Warszawa jest Ruhrtriennale; festiwal prezentujący interdyscyplinarny program składający się z projektów muzycznych, tanecznych, teatralnych i z obszaru sztuk wizualnych.

Ten prestiżowy międzynarodowy festiwal odbędzie się w tym roku między 14 a 20 września w industrialnych przestrzeniach Zagłębia Ruhry. W programie weźmie udział ponad 700 artystek i artystów z 40 krajów, prezentując 33 wydarzenia, w tym 12 premierowych produkcji festiwalowych.

Od trzech lat dyrektorką artystyczną festiwalu Stefanie Carp, 2020 rok to ostatni rok jej trzyletniej kadencji na stanowisku dyrektorki Ruhrtriennale. Tematem przewodnim zaproponowanej w tym roku przez Carp linii programowej jest hasło „In-Between Time" [pomiędzy czasem], jako przesłanie do przemyślenia, które może mieć wpływ na kształtowanie społeczeństw.

Wśród zaproszonych na Ruhrtriennale 2020 artystek i artystów znaleźli się: Szwajcar Christoph Marthaler (tegoroczny artysta-rezydent festiwalu), pochodzący z Republiki Południowej Afryki William Kentridge, Argentynka Lola Arias, czy znana polskiej publiczności z międzynarodowego programu Nowego Teatru, pochodząca z Zimbabwe i żyjąca w Nowym Jorku nora chipaumir. Podobnie jak na Kunstenfestivaldesarts 2020, w tegorocznym programie Ruhtriennale „Cząstki Kobiety" prezentowane będą obok nowej pracy Marlene Monteiro Freitas.

Publiczność festiwalu czeka na najnowszą pracę jednej z najbardziej rozpoznawalnych współczesnych choreografek, Amerykanka Meg Stuart, która zaprezentuje premierowo pierwszą po pięcioletniej przerwie pracę swojej grupy Damaged Goods – „Cascade".

Meg Stuart, laureatka Złotego Lwa Biennale w Wenecji, po raz pierwszy zaprosiła do współpracy francuskiego twórcę, reżysera i scenografa, Philippe'a Quesne. Artysta, który znany jest z immersyjnych światów przedstawionych w swoich scenicznych kreacjach, jeden ze swoich kolejnych spektakli ma zrealizować z zespołem TR Warszawa. Premiera, planowana na 2021 rok, odbędzie się na scenie TR Warszawa/ATM Studio.

Warto wspomnieć również, że artystą-rezydentem poprzedniej edycji festiwalu był Kornél Mundruczó; w ubiegłym roku festiwalowa publiczność miała okazję zobaczyć „Evolution" i „Das Floss Der Medusa".

Szczegółowe informacje na temat Ruhrtriennale 2020 dostępne są na stronie: https://www.ruhrtriennale.de/en/home/.

Zachęcam do informowania o planowanych pokazach „Cząstek kobiety" z TR Warszawa w Brukseli i Bochum – na dwóch festiwalach zaliczanych do najważniejszych wydarzeń artystycznych w Europie.

Jeśli będziecie mieć Państwo dodatkowe pytania dotyczące prezentacji spektaklu w reżyserii Kornéla Mundruczó w Belgii i w Niemczech oraz festiwali Kunstenfestivaldesarts i Ruhrtriennale, jestem do dyspozycji.

Anna Szałas
Materiał Teatru
27 marca 2020
Teatry
TR Warszawa

Książka tygodnia

Wpadnij, to pogadamy...
Wydawnictwo Universitas
Krzysztof Orzechowski, Łukasz Maciejewski

Trailer tygodnia

Roxana Songs
Krystian Lada
Lada wybrał na miejsce nagrania „Roxa...